Динамометричний ключ: призначення та використання
Динамометричні моделі – різновид гайкового інструменту із вбудованим динамометром. Наявність такої індикації дозволяє уникнути механічних пошкоджень болтів, зриву різьблення, перетискання та поломки гравера. Хоча цей інструмент в основному використовується в автомобільних майстернях, він знаходить застосування при зведенні конструкцій, установці промислового обладнання і т.д. Наприклад, динамометричні ключі вартового типу 42 – 210 нм застосовуються у проведенні сантехнічних робіт.
Інструмент має межу сили затягування, яка вказується в паспортних даних разом із рекомендованим значенням. Ціна на динамометричний ключ 200 - 1000 нм буде вищою за моделі з нижчим показником за рахунок вузькоспеціалізованого використання.
Часто виникає питання, як використовувати динамометричний ключ. Алгоритм дій простий:
- Ознайомитись зі схемою затягування за інструкцією.
- Очистити кріплення від забруднень, жиру та корозії.
- Використовувати обладнання на попередньо затягнутому з'єднанні.
- Слідкувати за показниками при затягуванні потрібно лише під прямим кутом.
Більше детальний порядок дій формується, відштовхуючись від виду ключа.
Як вибрати динамометричний ключ
Перед тим, як вибрати динамометричний ключ від нуля і вище, слід оцінити характер робіт і робити вибір, орієнтуючись саме на цей параметр. Також є низка характеристик, на які слід звернути увагу:
- діапазон крутного моменту;
- показники мінімального та максимального зусилля затягування;
- розмір приєднувального квадрата;
- тип ключа;
- тип індикації;
- матеріал виготовлення;
- розмір та вага інструменту.
Скільки коштує електронний динамометричний ключ залежить від виду, типу індикації та матеріалу виготовлення інструменту. Наприклад, динамометричний ключ із зусиллям затягування 40 - 200 нм необхідний виконання більш професійного роду робіт, тому коштуватиме дорожче.
Різновиди ключів динамометричних
Ці інструменти відрізняються між собою діапазоном зусиль, а також типом. Залежно від особливості конструкції виділяють такі різновиди ключів:
- Стрілочні (найбільш доступні в плані ціни, проте мають похибку у показниках на 6-8%);
- Клацкові (відсоток похибки вбирається у 4%, сертифіковані);
- Цифрові (найточніші, похибка – менше 1%).
Цифрові динамометричні ключі є найдорожчими з усього модельного ряду. Однак їх ціна повністю виправдана якістю та функціональністю. У таких моделях передбачено індикатор моменту затягування, можливість встановлення запрограмованих завдань та синхронізації з ПК.
Де придбати динамометричний ключ
У ТД "Укрсервіс" можна знайти моделі від торгових марок Jonnesway, Mighty Seven, Wera та Whirlpower. Вся продукція брендів сертифікована, виконана з якісних матеріалів та здатна прослужити тривалий термін. Кваліфіковані менеджери із задоволенням дадуть відповідь на всі питання та допоможуть підібрати електронний динамометричний ключ за індивідуальними цінами.