Чат Viber Чат Telegram Чат WhatsApp

Чим відрізняються свердла по металу від свердел по дереву?

Іноді за браком спеціального свердлильного знаряддя по дереву домашні майстри використовують свердла по металу для створення отворів у деревині. Піти на такий вимушений крок можна за умови роботи з ДСП, ДВП або фанерою. Однак для більш щільних пиломатеріалів (на кшталт, дубових брусів) таке робити не рекомендується. Варто зазначити, що свердлом по дереву працювати з металом взагалі заборонено. З чим це пов'язано та як відрізняються свердла по металу і дереву - розповідаємо в статті.

Відмінності свердла по дереву і по металу

Часто запитання «як відрізнити свердло по металу від різального елемента по дереву» заганяє майстрів-початківців у глухий кут і це зрозуміло, адже візуально витратники схожі. Очевидними відмінностями є наявність центрової піки у свердлах по дереву, кут між різальними елементами та сировина, з якої виготовляється насадка. 

  • Сплав

Металеві конструкції можуть оброблятися тільки твердими та зносостійкими свердлами, які виробляються зі спеціальних надміцних сплавів. Для виробництва свердел по дереву використання таких сплавів не завжди потрібне (а часто навіть нерентабельно). 
Варто сказати, що свердлами по металу можна свердлити дерево, а ось насадками для дерева метал - ні.

  • Заточення

Свердла по дереву мають гостре вістря на вершині (так званий наконечник, піка, «жало»). Таке конструктивне рішення пов'язане з проблемою зісковзування інструменту з деревини. У свердел по металу цієї піки немає. 

  • Кут між різальними лезами

Для безперешкодного прорізання матеріалу в свердлі повинен бути певний кут між його кромками. 
Рекомендований кут між різальними лезами

Матеріал Допустимий кут
Нержавіюча сталь, чавун ≈ 120°
Мідь ≈ 125°
Латунь ≈ 130°
Алюміній ≈ 140°
Дерево 90-100°

Види свердел

Також витратники різняться кількістю і типом робочих свердел. Головним критерієм поділу на види є особливості будови.

Які свердла використовуються для роботи з металом?

Спіральні 

Мають форму циліндричного стрижня з кількома різальними кромками на вершині. Через спіральні канавки здійснюється очистка від металевої стружки. Максимальний діаметр свердління - до 8 см.
Підвиди:

  • лівосторонні - використовуються для викручування застряглих метизів зі зламаною головкою;
  • твердосплавні - для роботи з надміцними сплавами (наприклад, з жароміцною сталлю), поділяються на монолітні, зварні або зі спеціальними напайками (пластинами);
  • подовжені глибокого свердління;
  • підвищеної точності.

Конічні 

У них різальна частина виконана у вигляді конуса. Гладка кромка дозволяє поступово обробляти тонкий метал. Перевагою використання є утворення прорізів різного діаметра (від 0,2 до 6 см) без зміни насадки. Для зручності на оснастці знаходиться розмітка, яка допомагає домогтися отвору певного розміру. Бувають конусні або ступінчасті. 

Центрувальні 

Використовуються для свердління центрувальних отворів на циліндричних деталях, що будуть закріплюватися та оброблятися на професійних верстатах. Центрувальні свердла поділяються на чотири типи - А, В, C, R - залежно від кута розвороту. 

Перові

Здатні пророблювати отвори великого діаметра в чавуні, сталі та інших міцних металах. Використовуються вкрай рідко, адже в них відсутні канавки для відведення стружки. Бувають суцільнолиті (стандартні) та збірні. 

Кільцеві (коронки)

В основі коронки - металеве кільце з порожниною, на торці якого знаходяться гострі зубці. Відведення стружки здійснюється за допомогою канавок. Через різноманітний вибір діаметра коронки мають широку сферу використання. Здебільшого купуються для професійного обладнання, призначеного для роботи з металом.

Як вибрати свердло по металу: на що звернути увагу насамперед?

При виборі потрібно зважати на його технічні характеристики - тип хвостовика, матеріал виготовлення, розмір і клас точності.
Хвостовик буває циліндричний, конічний, шестигранний і SDS. Він обирається індивідуально до параметрів патрона обладнання, в якому працюватиме насадка.

  • Циліндричний виготовляється у формі циліндра. Діаметр хвостовика може відрізнятися від діаметра різальної частини - бути товстішим / тоншим. Завдяки такій різниці у діаметрі оснастка краще тримається у патроні.
  • Конічний використовується в спеціальному оброблювальному обладнанні (наприклад, у свердлильно-фрезерних станках).
  • Шестигранний (гексагональний) вставляється в кулачковий патрон. Характеризується відмінною передачею крутного моменту, оскільки безперешкодно прокручується в інструменті. 
  • Хвостовики серії SDS представлені п`яти типами (SDS, SDS-plus, SDS-top, SDS-max і SDS-quick), різняться між собою кількістю пазів і глибиною встановлення.

Від діаметра та довжини свердлильного виробу залежить точність виконання робіт. За довжиною витратники поділяються на короткі (до 13,1 см), середні (до 20,5 см), довгі (до 25,5 см) або подовжені (до 50 см). Діаметр оснастки обирається залежно від потреб. 
За класами точності розрізняють свердла підвищеного (А1) та нормального (В і В1) класу. Різниця між ними лише в показниках точності: відхилення у межах 5 квалітетів. Якщо необхідно просвердлити максимально точний і рівний отвір, потрібно вибирати моделі класу А1.
Що ж до кольору оснастки, то він може свідчити про якість її фінішної обробки. 

Колір Особливості виготовлення 
Використання 
Сірий відсутня фінішна обробка, не має емалевого покриття для свердління нетвердих металів
Чорний  обробка перегрітою парою для металів з середньою твердістю
Золотий
світло-золотий - термічна обробка (гартування) та відпуск (для зняття внутрішнього напруження);
яскраво-золотий - нітридно-титанове фінішне покриття поверхні свердла 
для обробки загартованої сталі та кольорових сплавів

Свердла для дерева: види та особливості конструкції

Спіральні 

Зовні схожі на свердла по металу. Єдина відмінність - гостра піка на кінці. Вона виконує одразу дві функції: не дозволяє інструменту зісковзувати з поверхні дерева та центрує отвір. Спіральні канавки допомагають витягнути тирсу з робочої зони.
Підвидом спіральних є гвинтове свердло. Його особливість - ефективне очищення від стружки завдяки одній різальній канавці, яка займає 50% площі інструменту. Використовується для пророблення глибоких наскрізних отворів.  

Перові 

Особливості пер:

  • призначені для короткотривалих робіт, оскільки інструмент не передбачає відведення стружки;
  • утворюють отвори середнього та великого діаметра. Максимальний діаметр прорізу залежить від розміру самого пера та не перевищує 6 см;
  • швидко справляються з поставленими завданнями, однак не можуть використовуватися для декоративних прорізів через низьку якість отворів. 

Візуально перо по дереву не відрізняється від аналогічної моделі по металу.

Кільцеві 

Використовуються для свердління наскрізних отворів великого діаметра. Коронка застосовується під час чистового ремонту чи збирання меблів, оскільки стінки прорізів виходять акуратними та точними. 

Свердла Форстнера

Мають специфічну конструкцію різальної частини: складаються з круглої кромки, центрального та парних бічних різців. Вирізають порожнину в декілька етапів:

  1. центральний різець фіксує свердло на матеріалі, дозволяючи працювати без відхилень і перекосів;
  2. кромка обертається та вирізає коло певного діаметра;
  3. бічні різці утворюють отвір, знімаючи стружку дерева шар за шаром.

Використовуються для вирізання глухих отворів з рівними краями. 

Кругові («балеринки»)

Принцип роботи нагадує циркуль: фіксація інструменту відбувається центровим свердлом, вирізання отвору - бічними різцями. Завдяки поперечині різці можуть пересуватися, що сприяє захопленню більшої ділянки. «Балеринка» використовується для неглибоких отворів (пояснюється це довжиною різців). 

Фрезерні

Штир поділений на дві частини: перша - у формі свердла, друга - фрези. Інструмент спочатку утворює порожнину, а потім завдяки фрезерній частині розширює її та надає рельєфної поверхні. Так вдається одночасно реалізовувати кілька етапів обробки деревини. 

Як вибрати свердло по дереву?

Вибирати свердла по дереву потрібно з урахуванням технічних характеристик - довжини, діаметра, матеріалу виготовлення, типу хвостовика. Якщо перші три показники залежать від умов експлуатації, то останній параметр необхідно підбирати відповідно до техніки, до якої кріпитиметься насадка (дриль, перфоратор, шурупокрут і таке інше).
Рекомендації з вибору:

  1. Для свердління отворів малого та середнього діаметра (до 2,5 см) треба обрати спіральне свердло - універсальний варіант для роботи з різними видами деревини. Для регулярного використання в побуті чи професійній діяльності рекомендується купити набір спіральних свердел різноманітного діаметра.
  2. Щоб просвердлити наскрізні отвори середнього чи великого діаметра, слід купити перові, кругові та кільцеві свердла. «Балеринка» та коронка застосовуються для неглибокого свердління, перо - навпаки для глибокого. 
  3. Використання вузькоспеціалізованих свердел продиктовано необхідністю створення нетипових отворів. Зокрема, свердла Форстнера необхідно купити за потреби свердління глухих отворів, фрезерні - для фігурних. 

Висновки

Тривале та ефективне свердління залежить від правильного вибору інструменту. Але щоб його купити, потрібно знати різницю між свердлами по металу і дереву. Важливі відмінності між ними: 
кут між лезами: у свердел по металу він значно більший, ніж в інструменті по дереву;
свердла по дереву на вершині мають гостру центрову піку, що дозволяє робити точні та рівні отвори;
вони виготовляються з різних сплавів, що спричинило візуальні відмінності у кольорі (по металу - здебільшого золоті, по дереві - срібні).
Використання свердла в невластивих йому умовах може стати причиною швидкого зношування інструменту та його застрягання в матеріалі. Тому перед покупкою свердла недоцільно нехтувати такими базовими характеристиками як сфера використання, діаметр і глибина свердління. Враховуючи ці параметри, можна купити свердло, що виконуватиме всі заплановані роботи зі свердління. 

03.04.2023 09:31:46
0
4326

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!