Правильний вибір джерела безперебійного живлення для дому: нюанси та рекомендації

Щодня ми споживаємо багато електроенергії, потрібної для задоволення базових потреб. Але відсутність електрики в зв’язку з аваріями та масовими відключеннями накладають свої корективи у сучасний стиль життя. У нагоді стають джерела безперебійного живлення (або ДБЖ, UPS - Uninterruptible Power Supply).

Безперебійники - це альтернативні джерела живлення, призначені для тимчасового підключення електроприборів з метою забезпечення їх енергією. Також можуть використовуватися для надійного захисту обладнання від перепадів напруги в мережі. Як правильно вибрати ДБЖ для дому, щоб його вистачило для тибмчасового живлення потрібної техніки - розповідаємо в статті.

Види ДБЖ відповідно до проблем з електромережею

Перед покупкою будь-якого джерела живлення недостатньо просто ознайомитися з базовими характеристиками обладнання. Потрібно звернути увагу на види ДБЖ та їхні конструктивні відмінності, переваги, недоліки та причини використання. Адже безперебійники треба вибирати відповідно до цільових потреб, щоб забезпечити максимально продуктивне та довготривале користування.

Головною ознакою для класифікації безперебійників є проблеми з електромережею, які виникають. Отже, відповідно до цього виділяють такі види ДБЖ:

Резервні ДЖБ (off-line  / Passive Standby) для нечастих відключень електрики чи з незначними відхиленнями в параметрах мережі

Найпростіший та найдоступніший варіант безперебійника для забезпечення енергією електроприлади на нетривалий час (наприклад, для завершення сесії чи збереження даних комп’ютера). Використовуються для домашніх комп’ютерів чи побутової електротехніки.

Лінійно-інтерактивні ДБЖ (Line Interactive) для частих відключень або з непостійними параметрами струму та напруги

Інтерактивне ДБЖ здатне забезпечити нормальний стан вихідної напруги до електропристрою під час знижених чи підвищених показників вхідної напруги без переходу в автономний режим. Використовуються для офісної техніки та серверів.

ДБЖ з подвійним перетворенням (on-line / Double Conversion) для постійних проблем з електрикою та коливанням струму

Онлайнові ДБЖ вважаються найкращими варіантами для чутливої до перепадів техніки (котлів, медичного обладнання, серверів). Стабілізують напругу та частоту струму. Відсутня затримка в перемиканні між режимами живлення від мережі та акумулятора.

Порівняльна таблиця видів ДБЖ

  Переваги Недоліки
Резервні ДБЖ
 • Найдешевші;

 • Малогабаритні;

 • Високий ККД;

 • Безшумні 

 • Відсутній стабілізатор;

 • Нетривала робота;

 • Повільно перемикаються між режимами (4-6 мс)

Лінійно-інтерактивні ДБЖ
 • Швидко перемикаються (2-4 мс);

 • Наявний стабілізатор;

 • Високий ККД

 • Ступінчасте регулювання напруги із спотворенням вихідного сигналу
ДБЖ з постійним перетворенням
 • Наявний стабілізатор;

 • Можливе регулювання потужності;

 • Тривалий термін використання;

 • Хороші параметри струму;

 • Немає затримки в перемиканні

 • Висока ціна;

 • Нижчий ККД

Принцип роботи ДБЖ

Отже, джерела безперебійного живлення різняться не тільки конструктивними характеристиками, але й принципом роботи та механізмом перемикання між живленням від мережі та акумулятором.

Резервне джерело безперебійного живлення працює на електромережі, а у разі її відключення живиться від власних акумуляторів. Однак функціонувати при значних змінах у показниках вхідного струму не може. Адже в нього відсутній стабілізатор напруги. Працюючи під час перепадів напруги, офлайновий безперебійник може швидко вийти з ладу.  

Як і резервні, лінійно-інтерактивні безперебійники живляться від мережі та у разі відключення електрики від акумуляторів. Єдиною відмінністю є наявність регулятора напруги (AVR) для вирівнювання параметрів.

ДБЖ з подвійним перетворенням живиться одночасно від електромережі та акумулятора. Принцип роботи даного безперебійника полягає в перетворенні змінного струму з мережі на постійний. Потім вбудований інвертор безперебійника перетворює знову цей постійний струм в змінний, однак з ідеальною синусоїдою.

Вибір ДБЖ для дому - на шо потрібно звернути увагу?

 • Потужність. Щоб обрати безперебійник, здатний заживити обладнання, потрібно співвіднести потужність ДБЖ і необхідне споживання енергії електроприладами. Тобто перед покупкою ДБЖ варто розрахувати сумарну потужність пристроїв, що підключатимуться. Після цього потрібно до отриманого показника додати 20% від отриманої суми. Адже категорично заборонено використовувати безперебійник на повну, повинно бути 20-30% запасу потужності.

Приклад розрахунку:

 • Блок живлення для ігрового комп’ютера з однією відеокартою - 600 Вт

 • Дисплей - 40 Вт

 • Додаткові прилади - 70 Вт

Сумарна потужність - 710 Вт. Множимо дане число на 20% і додаємо до 710 В. В результаті отримуємо 852 Вт.

Тобто для живлення пристроїв потрібно обирати безперебійник з потужністю від 852 Вт.

 • Час автономної роботи напряму залежить від потужності ДБЖ і наявності додаткових зовнішніх акумуляторів. Зазвичай виробники в інструкції з експлуатації зазначають час роботи пристрою. Безперебійники, які мають тільки внутрішню батарею, залежно від завантаженості працюють в автономному режимі до 20 хвилин. На зовнішніх акумуляторах пристрій може функціонувати до кількох годин.

За кількістю фаз безперебійники поділяються на однофазні та трьохфазні залежно від електроприладів, які будуть підімкнено. Наприклад, для побутового обладнання на 220 В треба купувати однофазні ДБЖ, для пристроїв на 380 В - трьохфазні.

 • Тип навантаження на ДБЖ. Для електроприладів, які працюють на електродвигуні (насоси, кондиціонери тощо), варто віддати перевагу ДБЖ з більшим ресурсом і запасом енергії. Пов’язано це з тим, що під час запуску та роботи двигун потребує більше енергії, ніж вказано в номінальній потужності обладнання. Тому для даних електроприладів розраховуйте споживання з урахуванням пускових струмів (зверніть увагу: у деякому обладнанні пускові струми в 3-6 разів можуть перевищувати номінальну потужність).

 • Кількість і типи роз'ємів. Відповідно до електрообладнання, яке буде підімкнено до безперебійника, зверніть увагу на кількість і типів роз'ємів. Сучасні ДБЖ мають кілька входів для підключення «євро» вилки та роз'ємами типу IEC 320 C13 («комп’ютерних»).

 • Від вольтажа ДБЖ залежить кількість зовнішніх акумуляторів, які можна додатково під'єднати до обладнання. Наприклад, для безперебійника 24 В є можливість підключити дві зовнішні батареї на 12 В.

 • Функція «холодного старту» дозволяє використовувати ДБЖ як автономне джерело живлення для електроприладів.

Рекомендації зі встановлення ДБЖ

До місця встановлення безперебійника рекомендується підходити відповідально, адже від правильно вибору залежатиме тривалість експлуатації обладнання. Якщо ви плануєте використовувати ДБЖ не один рік, дотримуйтеся універсальних порад:

 1. Встановлювати ДБЖ на рівну поверхню, щоб унеможливити перевертання обладнання.

 2. Не ставити близько до стін, тому що в іншому випадку повітря циркулюватиме з перешкодами, що призведе до перегрівання безперебійника.

 3. Приміщення повинне бути чистим, щоб працюючи система охолодження ДБЖ не засмічувалася пилом.

 4. Якщо планується встановлювати кілька ДБЖ у невеликому приміщенні, варто подбати про вентиляцію для відводу теплого повітря.

 5. Нормальний температурний режим для безперебійника становить 20-25°C, інколи можливо розширювати цей діапазон від -15°C до +40°C.

 6. Не рекомендується встановлювати в спальних кімнатах, адже обладнання під час роботи створює шум.

Практичні поради від професіоналів

 • Тип синусоїди

Для трансформаторних установок, опалювальної техніки, обладнання з електродвигунами, деяких видів медичних пристроїв й інших чутливих до перепадів напруги приладів важливо зупинити вибір ДБЖ на «чистій» синусоїді. Вона здатна видати напругу з «ідеальними», нешкідливими для обладнання параметрами.
Для іншої техніки достатньо ступінчастої (апроксимованої) синусоїди, яка характерна для більшості ДБЖ.

 • Підключення до генератора

Додатковою опцією є підключення безперебійників до генераторів. Це важливо тоді, коли потрібно постійно забезпечувати енергією зі стабільними параметрами струму потужні електроприлади (наприклад, сервери чи медичне обладнання). Тому, якщо така потреба існує, обирайте модель ДБЖ з можливістю підключення до генератора.

 • Акумулятори і їх заміна

Будь-то зовнішній чи внутрішній акумулятор враховуйте його термін експлуатації та можливість заміни самостійно (а у разі потужних установок - за допомогою спеціаліста). Також вибирайте якісні батареї від перевірених виробників, якщо не хочете пошкодити джерело живлення.

 • Виробник і країна походження

Обирайте безперебійники від компаній-виробників, які надають гарантію на свою продукцію. Так, вдасться уберегтися від купівлі неякісних ДБЖ і у разі потреби звернутися до офіційних представників для обслуговування обладнання чи консультації.

Висновки

Перш, ніж здійснити покупку, необхідно зрозуміти: для чого взагалі потрібен безперебійник? Якщо для нечастих відключень світла та незначних відхилень у мережі, то варто обирати резервні ДБЖ. Для частіших відключень, а також у разі постійної зміни параметрів струму, - лінійно-інтерактивні. А ось для тривалих відключень - безперебійники з подвійним перетворенням.

Щоб обрати ДБЖ для довготривалого використання, також рекомендуємо ознайомитися з:

 • потужністю обладнання;

 • часом автономної роботи;

 • вольтажом;

 • кількістю фаз і типом роз'ємів;

 • навантаженням;

 • додатковими функціями. 

Зваживши свої потреби та наявні технічні характеристики безперебійника, можна обрати варіант, що здатен справитися з необхідністю в енергопостачанні вашої оселі.

01.02.2023 12:41:16
0
169

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!