Як зарядити гелевий акумулятор без шкоди для пристрою?

Перебої в системі енергопостачання України спричинили шалений попит на зарядні пристрої, здатні стати резервним джерелом живлення під час екстрених відключень. Одним зі способом убезпечити техніку від несподіваних проблем зі світлом або перепадів напруги є безперебійники. Прилад дозволяє певний час працювати без централізованої електроенергії та коректно завершити сесію. Важливим елементом ДБЖ (або UPS) є акумулятор, який визначає термін експлуатації обладнання та рівень стабілізації напруги. Виділяють три типи акумуляторів, які активно використовуються для ДБЖ. Найкращим серед них є гелеві, що зарекомендували себе як ефективні стабілізатори напруги із чудовими технічними характеристиками.

Однак при купівлі гелевих акумуляторів варто враховувати специфіку заряджання приладу. Як і для будь-якого іншого чутливого до перемінного струму обладнання, неправильний процес заряду може стати причиною псування внутрішніх елементів та їх швидкого зношування. Як заряджати гелевий акумулятор без шкоди для нього - розберемося далі.

Гелеві акумулятори - пристрої з покращеними технічними характеристиками

Гелеві акумулятори - це ті ж свинцево-кислотні батареї, однак електроліт тут знаходиться не в рідкому, а в гелевому стані. 

Внутрішньою основою акумулятора є суміш дистильованої води із сірчаною кислотою, сюди ж додається силіконовий наповнювач, який згущує рідину та перетворює її структуру на гелеподібну. Принцип роботи даних акумуляторів не відрізняється від свинцево-кислотних, однак існує суттєва відмінність у внутрішніх процесах. Під час роботи молекули газу рекомбінуються, вода внаслідок цього розпадається на кисень і водень. Рухаючись всередині батареї, молекули розпаду знову утворюють воду, яка із часом вбирається назад у гель. Так відбувається замкнутий цикл хімічних реакцій, що дозволяє уникати постійного доливання води в акумулятор, а як наслідок - мінімізує технічне обслуговування пристрою.

За правильної експлуатації гелеві акумулятори можуть функціонувати 10-12 років. Але про це згодом.

Переваги гелевих акумуляторів

По-перше, варто відмітити безпечність батареї. Завдяки гелевій текстурі наповнювач не витікає з корпусу навіть під час ушкодження. Крім того, акумулятор можна встановлювати як у горизонтальному, так і у вертикальному положенні без шкоди для роботи пристрою.

По-друге, гелеві акумулятори стійкі до глибоких розрядів, тому вони мають більший цикл зарядів-розрядів (при правильному використанні - до 600-700 повних циклів). До того ж, при розряді акумулятор не потребує екстреного живлення. Пристрій може перебувати в розрядженому стані (не менше 20 % заряду) тривалий час без втрат ємності батареї.

По-третє, не потрібно додатково обслуговувати акумулятор. Через повністю герметичний корпус газ не виділяється, а вода не випаровується.

По-четверте, акумулятори мають стабільну віддачу струму навіть за мінімального заряду.

І останнє - батареї можуть працювати за будь-якої погоди (від -20°С до +40°С).

Недоліки гелевих акумуляторів

Але крім вагомих переваг, гелеві акумулятори також мають низку недоліків.

По-перше, існує потреба належного контролю стабільності заряду. Перемінна напруга може стати причиною руйнування внутрішніх компонентів акумулятора, що призводить до скорочення терміну експлуатації.

По-друге, дані пристрої не стійкі до коротких замикань, що можуть вивести з ладу акумулятор. 

По-третє, гелеві акумулятори коштують значно більше, ніж звичайні свинцево-кислотні чи AGM-батареї.

Як правильно заряджати гелеві акумулятори?

Насамперед варто запам’ятати:

використання кустарних зарядних пристроїв для живлення гелевих акумуляторів категорично заборонено!

Оскільки гелеві акумулятор чутливі до перепадів напруги, зарядні пристрої повинні бути адаптовані до вирівнювання перемінного струму в стабільний. В іншому випадку - постійне заряджання акумулятора на неправильному струмі може призвести до вздування батареї через надмірне виділення газів всередині. Тому потрібно подумати про купівлю спеціалізованого зарядного пристрою для гелевих акумуляторів. Основною вимогою до зарядного пристрою є ручне регулювання напруги та сили струму.

Якщо можливості придбати подібне обладнання немає, варто подбати про те, як зарядити гелевий акумулятор від звичайного зарядного пристрою. Звісно, у цьому випадку потрібно розуміти всі ризики використання такого обладнання.

Етапи заряджання гелевих акумуляторів:

  1. Поставити на «нуль» всі регулятори зарядного пристрою.

  2. Клеми зарядного підключити до клем акумулятора відповідно до полярності.

  3. Регулятор напруги виставити на показник не вище 14 В. У разі видачі більшої напруги, варто відмовитися від заряду.

  4. Регулятор сили струму виставити на 1/10 від показника Max Initial current акумулятора. Для цього потрібно знайти на корпусі пристрою даний параметр і поділити на 10. Тобто, якщо він дорівнює 5,4 А, то зарядний пристрій повинен видавати силу струму не більше 0,54 А.

  5. Далі можна повністю заряджати гелевий акумулятор. Але слідкуйте за допомогою вольтметра, аби сила струму на акумуляторі не перевищувала параметр «cycle use», зазначений на пристрої. Якщо це сталося, варто зменшити рівень електричного струму.

Температура зовнішнього середовища під час заряджання не повинна відхилятися від норми від 0°С до +40°С.

Не рекомендовано використовувати режим швидкого заряду (якщо є в зарядному пристрої), адже він видає високу напругу та силу струму.

Що таке «standby use» і «cycle use»?

Залежно від сфери застосування акумуляторів (в побуті, в офісі тощо) розрізняють кілька режимів роботи - буферний і циклічний.

«standby use» (буферний режим) - це показник норми напруги в режимі очікування. Даний режим роботи акумуляторів є «пом’якшеним», за якого батарея знаходиться на постійній підзарядці й дуже рідко отримує глибокий розряд. У буферному режимі акумулятор живиться від зарядного пристрою, а після відключення від нього живить інші електропристрої. На початку заряду джерело працює як обмежувач струму, наприкінці (коли напруга на батареї досягає необхідного значення) починає працювати як обмежувач напруги. Переважно всі акумулятори у сучасних ДБЖ працюють на даному режимі протягом 10-12 років.

«cycle use» - це циклічний режим, у якому акумулятор повністю розряджають, а потім ставлять на зарядку. Це відбувається з певною циклічністю - переважно раз на добу (наприклад, актуально для використання в сонячних батареях, дитячих автомобілях). Термін експлуатації акумуляторів на даному режимі залежить від глибини розрядів, що відбуваються під час роботи пристрою. 

Як правильно зберігати АКБ?

Якщо не передбачається використання гелевого акумулятора, потрібно подбати про його правильне зберігання. Це дозволить мінімізувати ризики виходу з ладу пристрою. Дані акумулятори можуть зберігатися протягом двох років без додаткового підзаряду за температури -20°С до +40°С. Саморозряд гелевого акумулятора в середньому становить 3% в місяць. Зі зниженням температури показник змінюється. Наприклад, за нульової температури саморозряд акумулятора знижується до 1%. 

Базові рекомендації зі зберігання:

1. Перед тим, як відставити акумулятор на тривалий час, потрібно його зарядити на максимум.

2. Температура в приміщенні, де зберігається акумулятор, не повинна бути менше -10°С. 

3. Під час зберігання рекомендується заряджати акумулятори не рідше одного разу в 6 місяців.

Дотримуючись цих правил, вдасться подовжити термін експлуатації гелевого акумулятора та мінімізувати ризики псування пристрою під час тривалого зберігання.

12.01.2023 11:39:41
0
74

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!