
Напевно багато хто спостерігав за процесом, коли одна людина, дивиться у вічко стоїть на штативі приладу і маша рукою іншої людини, що стоїть на відстані з високою дошкою або ж з невисокою штангою, яка розфарбована в чорні, червоні і білі квадратики і лінії. Людина при цьому, дивлячись у вічко, зазвичай щось записує, а інший з палицею, завжди переставляє її з місця на місце. Так ось, цей стоїть на штативі прилад і є нівеліром. А дошка або штанга, яку носить інша людина, є своєрідною лінійкою. Чорні з червоним лінії і білі між ними на лінійці є поділом в 1 см кожен, а нанесені цифри з боків відображають кількість дециметрів. На зворотному боці, зазвичай, та ж вимірювальна лінійка, але вже міліметрова. Міліметрова лінійка використовується вкрай рідко.
Оператор оптичного нівеліра, дивлячись у вічко, навівши його при цьому на горизонтально встановлену вимірювальну лінійку, визначає за допомогою нанесеної усередині оптики сітки, яка складається з трьох горизонталей і однієї вертикалі середню лінію. Поєднуючи середню лінію з розподілом на лінійці, і, таким чином отримує значення.
Нівеліри бувають оптичні, лазерні та цифрові. Оптичні нівеліри є наймасовішими. Останнім часом широко поширені лазери. Їх використовують в будівництві для визначення точності планування перегородок всередині будинку, визначення відстаней і площі, визначення певного рівня при вирівнюванні підлоги і т.д.
Без застосування нівеліра неможливо обійтися коли відстані монтажних або будівельних робіт великі і тоді коли потрібна висока точність. Якщо у вас ванна кімната, цілком підійде гідроуровень або лазери.
У цій статті розглянемо оптичні нівеліри. Оптичні нівеліри можуть бути повністю механічними або напівавтоматичні. Останні зручні тим, що самі визначають рівень горизонталі, самі фіксують, і самі проводять розрахунки, в тому числі і крапки репера. Реперна точка - це точка задана проектом. Її визначають за допомогою спеціальних розрахунків. Зазвичай оператори нівелірів обізнані про порядок розрахунку даної точки.
Хоч би яким ні нівелір, важливість деяких вимог є незмінним.
Оптичні нівеліри завжди потрібно встановлювати на м'якій поверхні. Для запобігання падінню, на увазі вітру або випадкового перекидання ніжки штанги повинні бути втоплені. Сам прилад надійно закріплений до штатива і виставлений по горизонталі.
Якщо ви збираєтеся використовувати нівелір, встановивши його на бетонній чи іншій твердій поверхні, завжди пам'ятайте про вітер і тому, щоб не зачепити його ногою.
Нівеліри - це точні прилади, які потребують особливої уваги до транспортування. Не варто возити нівелір в багажнику автомобіля. Він завжди повинен транспортуватися в спеціальному призначеному для нього кейсі.
Перед початком роботи оптичний нівелір зазвичай перевіряють на точність. Оператор самостійно визначає точність за допомогою спеціального шестикутника, який йде в комплекті, якщо комплектацією не передбачено нічого іншого
Встановивши на штатив нівелір, перед початком вимірювань оператор завжди вирівнює його. Рівень вирівнювання визначають за допомогою наявного вбудованого рівня з бульбашкою повітря всередині. Коли бульбашка повітря посередині поділу, тоді штатив встановлений горизонтально.
Встановлювати оптичний нівелір, завжди потрібно підганяючи його під своє зростання. Вам повинно бути зручно, дивитися у вічко, ви не повинні присідати або підніматися. Зручність використання є передумовою для точних вимірювань і легкості самого процесу.
Нівеліри класифікуються за точністю, класу, кратності.
За точністю: високоточні, точні і технічні
За класності: 1,2,3,4 клас і топографічні
У свою чергу високоточні нівеліри і точні можуть бути з циліндричним рівнем при зоровій трубі і з компенсатором. Останнім часом, зазвичай нівеліри виготовляють тільки з компенсатором. Компенсатор постійно, в автоматичному режимі, підтримує нівелір в горизонтальному положенні.
Технічні нівеліри виготовляють тільки з компенсатором.
Точні і технічні нівеліри оснащені оптичної трубою прямого зображення, а високоточні нівеліри оснащені трубою як прямого, так і зворотного діапазону зображення.
Відмінність високоточних, точних і технічних нівелірів визначається ступенем похибки, яка вимірюється в мм.
Нівеліри відрізняються кратністю збільшення. Високоточні нівеліри 40 кратні, точні 30 кратні і технічні 20 кратні. Діаметр вічка варіруется в залежності від моделі від 48 до 24 мм. Дальність візування нівелірів в залежності від класу і моделі може бути різною.
Найпоширенішими і доступними за ціною є оптичні нівеліри технічного класу. Зазвичай ті, що ви спостерігаєте на вулиці, часто тільки технічного класу (топографічні).
На ринку існує безліч виробників оптичних нівелірів. Серед них слід особливо відзначити модель Stanley FatMax AL32 (1-77-244). Це потужний і спеціально призначений нівелір для проведення монтажних робіт. Відрізняється високою технологічністю. Даний оптичний нівелір оснащений компенсатором з магнітним демпфером, що дозволяє робити точні вимірювальні роботи на далекій відстані з кратністю в 32 рази. Батьківщиною цього бренду є Великобританія.
Дилером в Україні оптичних нівелірів «Stanley» є ТД «Укрсервіс» Торговий дім «Укрсервіс» має за плечима 18 років успішного досвіду співпраці з багатьма відомими світовими виробниками техніки, інструменту, машин і приладів, включаючи нівеліри.