Кращі будівельні драбини та стрем'янки: види та особливості вибору

Під час будівництва та ремонту без драбини або стрем'янки неможливе виконання складних завдань на висоті. Для вибору якісного обладнання необхідно враховувати надійність його виготовлення та спосіб збірки. На що також доречно звернути увагу при купівлі - розповідаємо нижче.

Види будівельних драбин та їхня будова 

  • Приставні 

Здебільшого для фіксування цієї драбини повинна бути опора на стіну будівлі. Нижня частина пристрою знаходиться на горизонтальній поверхні, верхня - на вертикальній. Проблему ковзання вирішують протиковзкі накладки на ніжки.

  • Телескопічні 

За способом розкладання нагадують телескоп (звідси походить назва). Подібно до телескопа вони видовжуються до потрібного розміру. Здатні трансформуватися в драбину або стрем'янку. Компактні габарити пристрою в складеному вигляді дозволяють зберігати його в місцях з обмеженим простором.

  • Шарнірні (інша назва - трансформери)

Складаються з чотирьох секцій, з’єднаних за допомогою рухомих шарнірів. Такі драбини здатні формуватися одразу в декілька варіацій - у двосторонню стрем'янку, поміст, приставну драбину та стрем'янку тощо. У складеному вигляді не займають багато місця.

  • Одно-, дво- та трисекційні 
  1. Односекційні (несекційні) - мають одну секцію (основу), тому не розкладаються взагалі. Довжина обладнання переважно не перевищує 6 м, максимальна кількість сходинок - до 18.
  2. Двосекційні - складаються з двох однакових за довжиною основ, можуть використовуватися як драбини, так і стрем'янки. Довжина - до 8 м, кількість сходинок - до 20.
  3. Трисекційні - розкладаються подібно до двосекційних моделей. Однак мають ще одну додаткову секцію, яка висувається вверх як приставна драбина. Мінімальна висота трисекційної моделі - понад 4 м.

Характеристика будівельних стрем'янок

Ці розкладні пристрої не потребують наявності опори на вертикальну поверхню. Завдяки пропорційній будові вони можуть стояти самостійно. У конструкції мають характерні ознаки. Зокрема:
найвища сходинка - це широка платформа, вона з'єднує дві частини опори;
основи фіксуються між собою за допомогою парних поперечин (ременів).
Можуть бути одно- та двосторонні. Односторонні (Л-подібні) мають сходинки лише з одного боку, з іншого знаходиться опорна частина. Двосторонні (А-подібні) ж мають сходинки з двох боків, що дає можливість працювати на одному обладнанні одразу парі будівельників.

Матеріали виготовлення: яка стрем'янка або драбина краще?

Матеріал виготовлення впливає на тривалість експлуатації та надійність конструкції. Зараз у якості матеріалу використовуються деревина, алюміній, сталь чи фіберглас. 
Порівняльна таблиця 

Тип пристрою Переваги Недоліки
Дерев'яні (переважно односекційні приставні)
  • Стійкі до корозії
  • Підлягають ремонту
  • Прості в експлуатації
Під впливом зовнішнього середовища швидко пошкоджуються
Алюмінієві 
  • Зручні для транспортування
  • Стійкі до корозії
  • Багатофункціональні
Не можна використовувати під час електромонтажних робіт
 
Сталеві
  • Тривалий термін використання
  • Безпечні при експлуатації
Без спеціального порошкового покриття від корозії швидко іржавіють
Фібергласові
  • Можна використовувати під час електромонтажних робіт
  • Зручні для транспортування
  • Стійкі до змін погодних умов
Обмежене застосування таких драбин і стрем'янок

Іноді можуть виготовлятися з кількох матеріалів - металу та дерева (пластику). Метал використовується для виробництва опори, а з деревини або пластику виготовляються щаблі.

На що звертати увагу при виборі?

  • Призначення

Сфера використання може різнитися: хтось використовує їх для прокладання комунікацій (наприклад, для оснащення будинків системою електропостачання), інший - для проведення оздоблювальних робіт фасаду. У будь-якому разі аналіз призначення пристрою дає змогу полегшити подальший пошук потрібної моделі.

  • Матеріал

Перед вибором матеріалу потрібно подумати про місце, де використовуватиметься приладдя. Наприклад, якщо роботи виконуватимуться просто неба, то слід купити фібергласові й алюмінієві моделі драбин із спеціальним антикорозійним покриттям. Універсальним матеріалом для виготовлення є алюміній.

  • Робоча висота

При виборі важливо не плутати поняття «фактичної» та «робочої» висоти драбини. Робоча висота - сума довжини самої драбини та зросту людини до плеч, яка стоїть на обладнанні (зазвичай це не більше 120 см).
Обирається висота відповідно до сфери використання. Якщо пристрій купується для роботи в будівлі, то потрібно врахувати висоту стелі всередині. Для використання на вулиці цей показник змінюється від одного до кількох десятків метрів.

  • Розмір сходинок

Від розміру щаблів залежить комфортність роботи робітника. На занадто вузьких сходинках працювати важко, бо людині доводиться докладати зусилля для балансування.

  • З'єднувальні елементи

Усі з'єднувальні елементи - шарніри, кріплення, ремені та поперечини тощо - повинні бути якісні. Оскільки це впливає на безпеку на висоті. Тому ці деталі в жодному разі не мають скрипіти, бути з іржею.

  • Максимально допустима вага

Навантаження на будівельну драбину не повинне перевищувати найбільшу вагу, яку витримує пристрій. Навантаження розраховують шляхом додавання до ваги будівельника вагу його спорядження та інструментів, котрі будуть використовуватися на висоті.

Вимоги до безпечності драбин і стрем'янок

  1. Перед покупкою обов'язково треба звернути увагу на наявність елементів, які захищають людину на висоті.
  2. Протиковзкі сходинки з рифленою поверхнею - убезпечують робітника від послизання.
  3. З'єднувальні ремені, поперечини - не дозволяють ніжкам драбини роз'їжджатися.
  4. Гумові накладки на ніжки - для уникнення ковзання.
  5. Стабілізатори на ніжки - забезпечують стійке положення драбини на поверхні.
  6. Верхня платформа - виконує одразу дві функції. Перша - скріплення основ пристрою. Друга - підставка для важких предметів, що полегшує роботу людини.

Експлуатація драбини та стрем'янки: правила безпеки

  • Перед роботою на висоті всі деталі (особливо - з'єднувальні) варто перевірити на справність, відсутність деформацій.
  • Розміщувати обладнання треба на рівній поверхні, його ніжки повинні надійно стояти та не хитатися.
  • Щоб уникнути ситуацій падіння, необхідно взувати спеціальне протиковзке взуття.
  • У жодному разі не варто перевищувати найбільш допустиму вагу.

Висновки

Сучасний асортимент будівельного приладдя представлений різноманітними моделями для задоволення будь-яких потреб. Саме тому відповідь на питання «що краще купити» дати важко. Адже це залежить конкретно від запиту покупця. Але з урахуванням інформації, викладеної вище, процес вибору може стати набагато швидшим і легшим.
 

29.03.2023 10:02:19
0
155

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!