Розріз деревини під час будівництва чи ремонту - завдання, які можуть виконати звичайні пили, болгарки, електролобзики. Один суттєвий недолік - розпил відбувається під чітким кутом 90°. Зробити різ під іншим кутом (наприклад, 45°) - набагато складніша задача, з якою може справитися торцювальна пила. Торцівка - must-have обладнання для роботи в побуті чи професійній діяльності. Її основне завдання полягає в розрізанні деревини. Однак деякі моделі можуть використовуватися також для роботи з алюмінієм (та іншим м'яким металом) і пластиком. Різ виходить точним, рівним і акуратним.
Для продуктивної роботи обладнання потрібно правильно вибрати інструмент, звернувши увагу на характеристики, переваги та недоліки популярних пил на ринку. У даній статті зібрали ТОП-10 кращих торцювальних пил 2023 року. У рейтингу представлені моделі для професійної чи побутової експлуатації. А також обладнання з найкращим співвідношенням «ціна/якість».
На що звернути увагу під час вибору торцювальної пили?
Конструктивно торцівка складається з електродвигуна, ріжучого диска та робочої поверхні. Диск з'єднується з двигуном за допомогою редуктора. А робоча поверхня з ріжучим механізмом у свою чергу з використанням маятника (саме від нього пішла інша назва торцювальних пил - маятникові пили).
Важливі технічні характеристики при виборі торцювальної пили:
- Тип двигуна - синхронний чи асинхронний. Синхронний (щітковий) двигун встановлюється в побутових моделях. Має високі показники обертання, меншу вагу та розміри. Водночас під час активного використання потрібно часто проводити обслуговування мотора. У професійних пилах переважають асинхронні (безщіткові) двигуни. Вони можуть використовуватися для тривалої роботи з розпилювання. Не потребують частого обслуговування двигуна.
- Потужність. Продуктивність торцювальної пили взаємозалежить від потужності обладнання. Потужні моделі швидше виконують роботу з розпилювання та можуть працювати з дисками великих діаметрів.
- Ширина та глибина пропилу залежать від діаметра диска. Чим більший діаметр - тим товстіший матеріал може розпилити торцівка та зробити довший різ.
- Можливий нахил. У більшості моделей нахил відбувається в обидві сторони. Але водночас існують більш бюджетні пили, у яких такої можливості немає. Поворот відбувається тільки в одну сторону. Залежно від обсягів і складності роботи варто обирати моделі з нахилом в одну чи дві сторони.
Додаткові опції:
- Протяжка (опція протягування) дозволяє рухати ріжучий механізм по матеріалу для нарізання. Відбувається це за допомогою направляючих.
- Система відведення пилу та стружки важлива під час нарізання. Без неї інструмент швидко забруднюється, а робота оператора ускладнюється за рахунок утворення стружки.
- Лазер дозволяє накреслити лінію різу та зменшує час на підготовку матеріалу до розпилювання.
- Підсвічування робочої поверхні використовується в місцях з недостатнім освітленням.
- Обмежувач глибини різу контролює розмір входження диска в матеріал.
- Регулювання обертів дає змогу підлаштувати роботу обладнання відповідно до матеріалу, який потрібно розрізати.
- Плавний пуск зменшує навантаження на двигун на початку роботи. З даною опцією можна уникнути застрягання диска в матеріалі під час першого різу.
Найкращі марки торцювальних пил
Ринок торцювальних пил представлений продукцією від провідних виробників електроінструмента.
GTM - український виробник, який спеціалізується на виготовленні обладнання для професійного використання. Яскравими прикладами торцівок від GTM є моделі HM1032, HM1245 і HM9085.
- Американська компанія DeWALT зарекомендувала себе, як надійний виробник обладнання з високими показниками продуктивності. Пили торцювальні DeWALT характеризуються якістю збірки преміум-класу для професійного використання.
- Bosch - це одна з найвідоміших торгових марок, що займається виробництвом обладнання для дому. Торцювальні пили від німецького виробника представлені професійним модельним рядом. Додатково компанія випускає диски до своєї продукції.
- Makita - японська торгова марка, яка виготовляє професійні та побутові пили. Їхні торцівки можна використовувати для нарізання різноманітних матеріалів - від деревини до м'якого металу.
- Електроінструменти Metabo популярні серед майстрів у всьому світі. Торцювальні пили від німецького бренду можуть використовуватися як у побутових, так і у професійних цілях.
Рейтинг побутових торцювальних пил за невисокою вартістю
Пила торцювальна Metabo KS 216 M Lasercut (619216000)
Використовується переважно для розпилу дерев'яних заготовок. За купівлі спеціального диска може нарізати тонкі металеві профілі, пластик. Має невелику вагу (близько 9,4 кг), що дозволяє переносити обладнання з об'єкта на об'єкт однією рукою. Кут нахилу торцівки Metabo KS 216 M Lasercut може сягати 45° вліво. Обладнана системою відведення стружки та лазерним вказівником для точного розрізу. Мережевий кабель дає змогу працювати на відстані двох метрів від джерела електроенергії.
Переваги:
- щітковий двигун потужністю 1,35 кВт має захист від перегрівання та перевантаження;
- розсувні подовжувачі стола збільшують розмір робочої поверхні для розпилювання довгих заготовок;
- спеціальні затиски фіксують деревину на робочій поверхні.
Недоліки:
- відсутні опції протяжки, підсвічування робочої поверхні та плавного пуска.
Торцювальна пила Bosch GCM 216 Professional
Працює з деревиною різних сортів у побуті чи на невеликому будівництві. Обладнання з щітковим двигуном потужністю 1,3 кВт живиться від мережі. Вбудований лазер дозволяє накреслити лінію розпилу. Є можливість підключення пилососа для всмоктування тирси. Торцювальна пила Bosch GCM 216 Professional обладнана обмежувачем глибини для зручності розпилювання. Система Lift-Lock дозволяє регулювати кут розпилювання вертикально та горизонтально за допомогою спеціального важеля. Максимальний кут нахилу вертикально - 45°. Кути скосу вліво та вправо - до 47°. Зручна рукоятка дозволяє легко переносити обладнання. Пила сумісна з дисками 216 мм. Максимальна глибина різу - до 60 мм.
Переваги:
- наявний вимірювач довжини для розпилу однакових за розміром деталей;
- блокування аварійного ввімкнення дозволяє уникати небезпечних ситуацій;
- стільницю можна легко та швидко зняти, щоб очистити її від стружки;
- зручне регулювання кута для нарізання в в горизонтальній чи вертикальній площинах.
Недоліки:
- не має протяжки, підсвічування робочої поверхні та опції плавного пуска.
Торцювальна пила GTM HM9085 з протяжкою
Знадобиться для роботи з розпилювання деревини, алюмінієвих профілів чи пластику. Швидке обертання диска дозволяє максимально ефективно розпилювати матеріал. А опція протяжки дає змогу виконувати відрізні роботи з широкими заготовками. Вбудований щітковий двигун 1,8 кВт стабільно працює за великих навантажень завдяки системі охолодження. Є лазерна розмітка лінії розпилу. Можливе підключення пилососа. Розпил відбувається за допомогою диска 210 мм.
Переваги:
- опція протягування збільшує ріжучу здатність торцювальної пили;
- суцільнолита станина з алюмінію витримує високі навантаження, є бічні розширювачі стола для зручного нарізання великих брусів;
- двигун з системою охолодження захищений від перевантаження та перепадів.
Недоліки:
- відсутні опції плавного пуска та підсвічування робочої зони.
Порівняльна таблиця побутових торцювальних пил
Модель |
Потужність |
Кількість обертів |
Глибина пропилу під прямим кутом |
Глибина пропилу під кутом 45° |
Функція протяжки |
Лазер |
Плавний пуск |
Вага |
Metabo KS 216 M Lasercut (619216000) |
1350 Вт |
5000 об/хв |
60 мм |
45 |
- |
+ |
- |
9,4 кг |
Bosch GCM 216 Professional |
1300 Вт |
4800 об/хв |
60 мм |
45 |
- |
+ |
- |
10,1 кг |
GTM HM9085 з протяжкою |
1800 Вт |
5200 об/хв |
65 мм |
38 |
+ |
+ |
- |
13 кг |
Професійні торцювальні пили з розширеним функціоналом
Торцювальна пила Makita LS1219L (LS1219L)
Відрізняється якістю збірки та функціональними можливостями, що дозволяє використовувати пилу для інтенсивних робіт. Високопотужний двигун 1,8 кВт забезпечує достатню кількість обертів без перевантаження на систему. Додатково обладнання має електронний регулятор, що підтримує кількість обертів під час навантаження. Обмеження пускового струму забезпечує плавний пуск двигуна. Протяжний механізм дозволяє працювати з габаритними заготовками. Вбудований лазер дає змогу провести чітку лінію розпилу. Станину можна рухати вправо та вліво на 60°. Зручна рукоятка для перенесення обладнання має гумове покриття.
Переваги:
- автоматичне гальмо двигуна забезпечує швидке припинення роботи обладнання під час аварійного вимкнення;
- опція плавного пуска дозволяє убезпечити двигун від перевантаження;
- підтримка обертів під навантаженням.
Недоліки:
Пила торцювальна Bosch GCM 800 SJ Professional (0601B19000)
Відноситься до професійного класу Bosch Heavy Duty та призначена для розпилювання деревини шириною до 270 мм. Щітковий двигун потужністю 1,4 кВт дозволяє досягти швидкості обертання диска до 5500 об/хв. Плавний пуск дає змогу захистити мотор від надмірного навантаження на початку роботи торцювальної пили. Затискні струбцини фіксують заготовки під час розпилювання. Пильний диск блокується завдяки системі Spindle Lock. А технологія Click & Clean витягує стружку та пил, захищаючи внутрішні елементи обладнання.
Переваги:
- лазерний вказівник накреслює лінію різу, дозволяючи не накреслювати її власноруч;
- опція протяжки для розпилювання широкої деревини;
- завдяки невеликій вазі (16,8 кг) можна легко переносити з місця на місце.
Недоліки:
- різ відбувається неглибоко.
Пила торцювальна DeWALT DWS780 (DWS780)
Інструмент професійного класу здатний різати габаритні заготовки будь-якої довжини та ширини. Використовується для високоінтенсивних і складних робіт. В обладнання вбудовано потужний двигун асинхронного типу. Вентиляція мотора відбувається завдяки системі охолодження. Є можливість регулювання швидкості обертів - від 1900 до 3800 об/хв. Масивна станина з алюмінію не віддає вібрацію поверхні, на якій стоїть. Повертається стіл на 50° вліво та 60° вправо. Фіксується заготовка за допомогою струбцини. Наявна опція швидкої зупинки двигуна.
Переваги:
- система позиціонування від тіні диска XPS і можливість підсвічування робочої поверхні;
- мінімум вібрації завдяки конструкції торцювальної пили;
- нахил диска на 49°;
- глибина різу - до 112 мм.
Недоліки:
- великі габарити та вага (25,4 кг);
- відсутня опція плавного пуска.
Порівняльна таблиця професійних торцювальних пил
Модель |
Потужність |
Кількість обертів |
Глибина пропилу під прямим кутом |
Глибина пропилу під кутом 45° |
Функція протяжки |
Лазер |
Плавний пуск |
Вага |
Makita LS1219L |
1800 Вт |
3800 об/хв |
92 мм |
61 |
+ |
+ |
+ |
29,5 кг |
Bosch GCM 800 SJ Professional |
1400 Вт |
5500 об/хв |
70 мм |
48 |
+ |
+ |
+ |
16,8 кг |
DeWALT DWS780 |
1675 Вт |
3800 об/хв |
112 мм |
56 |
+ |
+ |
- |
25,4 кг |
Рейтинг торцювальних пил за співвідношенням «ціна/якість»
Торцювальна пила GTM HM1245 з протяжкою
Дана модель торцювальної пили популярна через глибокий різ деревини. У GTM HM1245 встановлюється диск діаметром 305 мм, що дозволяє домогтися глибини різу в 105 мм (під кутом 90°). А опція протяжки розширює функціональні можливості з розпилювання. Вбудований лазерний вказівник накреслює лінію різу. У комплектації передбачені струбцина (для фіксації заготовок), пилозбірник і бічні розширювачі робочого стола.
Переваги:
- найглибший різ під кутом 45° і 90°;
- призначена для високоінтенсивної роботи з габаритною деревиною;
- потужний двигун 1,8 кВт з системою охолодження може працювати з великими навантаженнями без зупинки.
Недоліки:
- важко працювати із заготовками невеликого розміру;
- відсутня опція плавного пуска.
Пила торцювальна Makita MLS100N (MLS100N)
Пила від японського виробника Makita - це компактне та легке обладнання, призначене для професійного чи побутового використання. Модель характеризується високою точністю розпилювання та продуктивністю. Система блокування випадкового ввімкнення торцювальної пили захищає від аварійних ситуацій. Очищення поверхні від стружки відбувається за допомогою пилозбірника (є можливість підключення до пилососа). Станина може повертатися вліво і вправо з можливістю фіксації під кутами 0°, 15°, 22,5°, 31,6° и 45°.
Переваги:
- електричне гальмо та система блокування захищає майстра під час роботи;
- вертикальні затискачі для фіксації заготовок;
- робоча поверхня повертається в дві сторони та фіксується під п`ятьма кутами.
Недоліки:
- відсутні опції плавного пуска, протяжки, підсвічування.
Пила торцювальна Metabo KGS 254 M (602540000)
Обладнання характеризується високою продуктивністю під час розпилу деревини, пластику та кольорових металів. Двигун потужністю 1,8 кВт забезпечує швидке виконання робіт. Швидкість обертання на холостому ходу дорівнює 4500 об/хв, номінальна швидкість - 3150 об/хв. Додатковими опціями є протяжка, лазерний вказівник, підсвічування робочої поверхні, обмежувач глибини, пилозбірник. Суцільнолита станина виконана з алюмінію, диск захищений кожухом. Пила торцювальна Metabo KGS 254 M має струбцини Stop Blocks для фіксації деревини. Перенесення торцювальної пили відбувається за допомогою ергономічної ручки. Вага обладнання - 16,3 кг.
Переваги:
- розширювачі стола - для розпилювання довгих заготовок;
- обмежувач глибини дозволяє контролювати розмір різу;
- підсвічування зони розпилювання;
- опція протяжки.
Недоліки:
Пила торцювальна акумуляторна Einhell TE-SM 36/210 Li - Solo (4300880)
Акумуляторна пила серії Power X-Change розроблена для використання в побутових цілях. Для роботи з пилою рекомендується додатково придбати батареї Li-Ion 18 В від 2,6 А*h (бажано серії Power X-Change). Є опція протяжки та лазер для позначення лінії різа. Направляючі X-Tend дозволяють легко та швидко виймати бічні опори. Торцювальна пила Einhell TE-SM 36/210 Li - Solo може нахилятися вліво до 45°. У комплектацію додається мішок для збирання пилу.
Переваги:
- вбудована LED-підсвітка для роботи в погано освітлених приміщеннях;
- опція протяжки дозволяє працювати із заготовками до 310 мм завширшки;
- можна експлуатувати в місцях з обмеженим доступом до електроенергії.
Недоліки:
- акумулятори та зарядний пристрій у комплект до обладнання не входять.
Порівняльна таблиця торцювальних пил за співвідношенням «ціна/якість»
Модель |
Потужність |
Кількість обертів |
Глибина пропилу під прямим кутом |
Глибина пропилу під кутом 45° |
Функція протяжки |
Лазер |
Плавний пуск |
Вага |
GTM HM1245 з протяжкою |
1800 Вт |
3800 об/хв |
105 мм |
60 мм |
+ |
+ |
- |
20,8 кг |
Makita MLS100N |
1500 Вт |
4200 об/хв |
75 мм |
48 мм |
- |
|
- |
14,7 кг |
Metabo KGS 254 M |
1800 Вт |
4500 об/хв |
92 мм |
75 мм |
+ |
+ |
- |
16,3 кг |
Einhell TE-SM 36/210 Li - Solo |
Працює від аккумулятора |
3800 об/хв |
65 мм |
35 мм |
+ |
+ |
- |
12,3 |
Висновки
З даного рейтингу торцювальної пили можна сказати про різноманіття вибору обладнання. Ринок торцювальних пил представлений моделями від таких світових виробників, як Bosch, DeWALT, Makita, Metabo тощо. Не поступається даним лідерам з виробництва електроінструмента і українська торгова марка GTM. Але вибір пили винятково за назвою та популярністю бренду не забезпечить купівлю обладнання, що на 100% зможе задовольнити потреби. Значно краще комплексно підходити до даного питання.
Купуючи хорошу торцювальну пилу, завжди варто звертати увагу на технічні характеристики обладнання. Від них залежить комфортність і зручність використання інструмента під час розпилювання. Насамперед зважайте на потужність, кількість обертів, додаткові опції, безпеку експлуатації. Правильний вибір кращої торцювальної пили дозволить полегшити процес роботи з деревиною та зекономить час і ресурси майстра.