Який краще вибрати культиватор для дачі?

Відомо, що від якості обробки ґрунту залежить результат вирощування врожаю. Для цього потрібно докласти значних ресурсів і часу. Наприклад, вчасно проводити роботи із землею до посіву, під час проростання та розвитку рослин, а також правильно готувати ділянку до зими. Культиватор - обладнання, яке здатне вирішити дані завдання та полегшити процес догляду за земельною ділянкою. За допомогою якісного культиватора ґрунт набуває сприятливих властивостей для вирощування сільськогосподарських, технічних чи зернових культур. Підгортання, оранка, культивація - перелік основних задач, які виконує культиватор. З додатковим навісним обладнанням функціонал техніки розширюється: можлива аерація та розпушування ґрунту, садіння чи збирання коренеплодів інше. 
Вибираючи культиватор, рекомендується проаналізувати для чого і де буде використовуватися обладнання та обов'язково ознайомитися з його технічними характеристиками. Як правильно вибрати культиватор для дачі, щоб він міг використовуватися з урахуванням усіх потреб в обробці, - далі в матеріалі. 

Види культиваторів за типом двигуна

Інтенсивність, періодичність і площа для обробки - основні параметри, що впливають на купівлю культиватора з конкретным типом двигуна. Вибір обладнання з урахуванням даних показників позначається на якості оранки та тривалості експлуатації техніки. Нехтування даними параметрами може призвести до швидкого виходу з ладу культиватора або недостатньо якісного виконання робіт з підготовки землі. 
За типом двигуна культиватори бувають - акумуляторні, електричні, бензинові та дизельні. Кожний з них має свої переваги, недоліки та умови використання.

 • Акумуляторні культиватори

Працюють на вбудованому чи зйомному акумуляторі. Не залежать від електромережі чи наявності палива. Виділяють небагато шуму та не продукують вихлопних газів. Вважаються найбільш мобільними через відсутність мережевого кабелю чи важкого двигуна внутрішнього згоряння. Використовуються для оранки на невеликих територіях з мягким ґрунтом. Продуктивність обладнання залежить від ємності батареї та складності виконання робіт (для складніших робіт акумулятор культиватора використовує більші ресурси, що пришвидшує процес розряджання).
Зверніть увагу: зйомні акумулятори деяких виробників можуть використовуватися в різних видах садової техніки, що дозволяє економити кошти на купівлі додаткових батарей. 

 • Електричні культиватори

Обробляють невелику ділянку поблизу дому, оскільки залежні від електромережі. Площа ділянки для обробки - переважно не більша 5 соток. У роботі виділяють мало шуму. Через відсутність вихлопів часто використовуються в закритих приміщеннях - теплицях, оранжереях. Вага електрокультиватора - до 20 кг. 

Обладнані 2- або 4-тактним двигуном з високими показниками потужності. Можуть працювати тривалий час без зупинки. Не залежать від площі для обробки та інтенсивності робіт, можуть використовуватися на будь-якій території. З огляду на наявність потужного двигуна обладнання має більшу вагу. Здатні обробляти будь-який тип ґрунту. 

 • Дизельні культиватори

Для обробки великої за площею ділянки використовується обладнання, що працює на дизелі. Застосовується для оранки та розпушування ґрунту. Велика вага техніки дозволяє краще зчеплюватися з поверхнею землі, досягаючи кращої якості обробки. Однаково ефективно дизельний культиватор працює з м'яким чи твердим ґрунтом. 
Порівняльна таблиця культиваторів

Вид культиватора Площа ділянки для обробки Тип ґрунту Переваги Недоліки
Акумуляторні культиватори до 3 соток м'який ґрунт на окультуреній ділянці
 • можуть використовуватися в закритих приміщеннях;
 • не продукують викиду вихлопних газів;
 • не потребують додаткового технічного обслуговування двигуна;
 • зручні у використанні.
 • потребують постійного контролю рівня заряду;
 • менша продуктивність і час експлуатації;
 • призначені для обробки невеликої ділянки.
Електричні культиватори до 5 соток м'який ґрунт без домішок глини 
 • не продукують багато шуму та вихлопів;
 • мають невелику вагу та розміри;
 • легко транспортуються;
 • можуть використовуватися в закритих приміщеннях.
 • обмежені в пересуванні;
 • працюють тільки за наявності джерела електроенергії.
Бензинові культиватори до 30 соток ґрунт середньої складності обробки - чорнозем, пісок, глина
 • багатофункціональні;
 • можуть використовуватися тривалий час без зупинки;
 • мобільні;
 • можна кріпити навісне обладнання.
 • потребують технічного обслуговування двигуна;
 • не можуть використовуватися в закритих приміщеннях;
 • важкі.
Дизельні культиватори до 50 соток будь-який тип ґрунту, зокрема і цілина
 • високі показники продуктивності;
 • тривалий час експлуатації;
 • можливість виконання будь-яких завдань з обробки - прополювання, аерація, оранка тощо;
 • широкий асортимент навісного обладнання для культиватора.
 • великі розміри та вага;
 • продукують вихлопні гази та шум;
 • важкі в керуванні.

Різновиди культиваторів за вагою 

Залежно від типу двигуна та наявності додаткових опцій вага культиватора може змінюватися. Чим більш продуктивний і багатофункціональний агрегат - тим важчим він буде. Прийнято поділяти культиватори за вагою на декілька класів.

 • Надлегкі

Найпростіші моделі культиваторів, які оснащуються акумулятором, електричним чи бензиновим (2- або 4-тактним) двигуном. Вважаються малопотужними та більш мобільними. Використовуються для неглибокої оранки окультурених ділянок - клумб, оранжерей, теплиць, квітників, грядок на присадибній території. Недоцільно використовувати для підготовки цілини: мала вага та спрощений черв'ячний редуктор не дозволяють працювати з попередньо не підготовленою землею. Малі габарити не дають можливості додатково кріпити до техніки навісне обладнання. 

 • Легкі

Використовуються для малоінтенсивних робіт на дачі чи городі, можуть орати чорнозем і пісок. Мають відносно невелику вагу, що дозволяє робити неглибоке розпушування. У дані моделі вбудовуються електричні чи бензинові (2- або 4-тактні) двигуни. Легкі культиватори - оптимальне рішення для оранки території до 10 соток (город, присадибна ділянка на дачі тощо).
Середні 
Дизельний чи бензиновий (4-тактний) двигун дозволяє орати ділянки площею до 50 соток. Через наявність потужного мотора вага культиватора може досягати 60 кг. Але водночас зі збільшенням ваги обладнання розширюється його функціонал. Застосовується для оранки, розпушування, підгортання, прополювання землі. Вважається універсальним варіантом, що може працювати як з окультуреними ґрунтами, так і з цілиною (після попередньої обробки її за допомогою трактора). Для полегшення процесу використовується навісне обладнання. 

 • Важкі

Найпотужніші моделі, що використовуються для обробки ґрунту на територіях в півгектара-гектар. Вбудовано потужний дизельний чи бензиновий (4-тактний) двигун. Характерними технічними особливостями даних культиваторів є велика вага, більша продуктивність, багатофункціональність. Можуть працювати на цілині без її попередньої підготовки до обробки. На культиватори даного класу можна прикріплювати додаткове навісне обладнання - аератори, граблі, ґрунтозачепи тощо. Не варто використовувати для обробки городу, якщо територія не дозволяє безперешкодно розвертатися обладнанню. Через свою вагу належать до важкої сільськогосподарської техніки. 
Порівняльна таблиця культиваторів за вагою

  Клас Вага Потужність Глибина оранки Площа для обробки Сфера використання
Надлегкі Побутовий до 15 кг 1-2,5 к.с. 8-10 см до 5 соток м'який ґрунт на грядках, клумбах тощо
Легкі Побутовий до 40 кг 2-4,5 к.с. 15-18 см до 10 соток чорнозем, пісок
Середні Напівпрофесійний до 60 кг 4-6 к.с. 25-30 см до 30 соток чорнозем, глиняний ґрунт
Важкі Професійний понад 60 кг 7-10 к.с. більше 30 см до 1 гектара цілина

Навісне обладнання для культиватора - види та призначення

З набором змінних насадок функціонал обладнання збільшується: можна швидко підгортати грядки, полоти та орати ґрунт, боронувати тощо. 
Зверніть увагу: навісне обладнання використовується лише в середніх і важких культиваторах. 
Поділяють навісне обладнання до культиватора на активне та пасивне. Для першого потрібний вал відбору потужності (ВВП) або пасова передача, які дозволяють працювати з навісними пристроями. Обертальна енергія від двигуна культиватора передається через ВВП чи пасову передачу на навісне обладнання. Так працюють косарки, роторні щітки, аератори тощо. Пасивне (неактивне) навісне обладнання просто кріпиться до культиватора без можливості руху. Наприклад, плуги, розпушувачі тощо.
Найпоширенішим навісним обладнанням для культиватора є:

 • Окучник. Використовується для організації посіву розсади: нарізання борозни, прополювання та підгортання грядок. Його ефективно застосовувати в місцях, де посів організований рядками. Буває двох видів - стріловидний і дисковий. 
 • Плуг. З його допомогою можна створювати рівні борозни на однаковій відстані одна від одної. Часто використовується для садіння картоплі. Різновидом даного навісного обладнання є обертальний плуг. Під час оранки він перевертає декілька шарів землі, що дозволяє уникнути утворення рознімних борозен і гребенів. Використовується обертальний плуг для посіву зернових рослин. 
 • Додаткова фреза. Залежно від конструкції та габаритів дозволяє прополювати ґрунт, подрібнювати великі грудки чи викорчувати старі пні. Буває декількох видів - для суцільної обробки ґрунту, міжрядкова та комбінована. 
 • Розпушувач (їжак) дає змогу наситити землю киснем і прополює ґрунт. 
 • Картоплесаджалки та картоплекопалки використовуються для посіву та збору картоплі. Можуть застосовуватися тільки в потужних культиваторах.
 • Роторні косарки - для прополювання, стрижки газону тощо. 
 • та інше.

Для використання навісного обладнання потрібно додатково купити ґрунтозацепи - спеціальні металеві колеса, які підвищують зчеплення із землею. Це додаткове обладнання до культиватора допомагає краще пересуватися по ґрунту. 
Перед покупкою обов'язково варто продумати, для чого буде використовуватися культиватор. Залежно від цього потрібно подбати про додаткове навісне обладнання, що знадобиться у процесі обробки ґрунту. Зверніть увагу, що деяке з них може одразу входити в базову комплектацію культиватора. 

На що звернути увагу при виборі культиватора?

Будь-яка купівля мототехніки передбачає ознайомлення з технічними характеристиками обладнання. Попередній аналіз параметрів дозволяє підібрати культиватор, що зможе повністю закрити потреби в механізованій обробці ґрунту. А також допоможе зекономити людські ресурси та якісно підготувати землю до майбутнього посіву.

 • Глибина та ширина обробки. Це одні з суттєвих параметрів, які важливо враховувати під час вибору техніки для обробки ґрунту. Вони вибираються з урахуванням площі ділянки. Чим більша територія - тим ширшою повинна бути культивація за один прохід. Зазвичай даний показник у сучасних культиваторах не перевищує 100 см. Для обробки грядок на невеликому городі достатньо буде фрези в 30 см. 
 • Глибина обробки залежить від ґрунту, в якому працюватиме культиватор. Для окультурених ділянок вистачить глибини до 15 см, для цілини - 30 см. Оптимальним показником глибини є 20-25 см, що дозволяє відмінно видаляти корінь бур'янів. 
 • Кількість швидкостей. Коробка передач для регулювання швидкості є винятково в техніці середнього та важкого класу. Зазвичай таке обладнання оснащене двома-трьома передачами - кілька вперед і одна назад. Культиватори з коробкою передачі - легкі у використанні, адже реверс дозволяє техніці легко розвертатися. 
 • Потужність двигуна. Потужні моделі можуть виконувати інтенсивніші та триваліші роботи з обробки ґрунту. До того ж, культиватори з великою потужністю функціонують з більшою кількістю навісного обладнання. 
 • Тип редуктора. У культиваторах розрізняють декілька типів - черв'ячний, ланцюговий або шестеренчатий. Не всі редуктори можуть витримувати сильне навантаження та дозволяють використовувати навісне обладнання. Приміром, малопотужні культиватори для економії оснащуються черв'ячним редуктором, якого достатньо тільки для виконання найпростіших завдань.
 • Вага. Закономірно, що для мягких ґрунтів (наприклад, чорнозему) потрібно вибирати культиватори з малою вагою, для важких - з великою. Пояснюється це тим, що для оранки багатокомпонентних ґрунтів агрегату потрібно докладати більше зусиль. Як наслідок - в обладнання повинен вбудовуватися потужний двигун внутрішнього згоряння. Він важить більше, ніж електричний мотор чи акумулятор. 
 • Матеріал виготовлення фрези. Ґрунт - середовище, яке часто може мати несприятливі умови роботи. Підвищена волога, високі / низькі температури, наявність твердих частин у складі (наприклад, каміння) можуть пошкодити фрезу, якщо вона виготовлена з неякісного матеріалу. Тому варто вибирати робочий інструмент зі сталі, оскільки вона найменш піддатлива до зовнішніх несприятливих умов.
 • Наявність колес. Колеса - це необов'язкові елементи культиватора. Оскільки переміщення техніки відбувається за допомогою фрези, дане обладнання не завжди може мати колеса в базовій комплектації. Але водночас вони надзвичайно важливі для транспортування важких культиваторів. 
 • Регульовані ручки. Регулювання висоти рукояток культиватора відповідно до зросту людини дає можливість полегшити процес використання обладнання. Особливо це актуально для тривалих робіт.

Рекомендації з вибору культиватора для дачі або города

Як вже говорилося раніше, вибір культиватора з потрібними технічними характеристиками залежить від площі ділянки для обробки.

 • як вибирати культиватор для дачі

Для невеликих земельних ділянок до 10-15 соток - присадибних територій на дачі, клумб, теплиць тощо - можна вибрати надлегку та легку модель культиватора. Оскільки даною технікою не планується працювати на цілині, то двигун не повинен мати високі показники продуктивності. Потужності та ширини фрези може бути достатньо для проведення робіт з обробки та підготовки ґрунту до посіву, аерації, підгортання на окультурених ділянках.  

 • як вибирати культиватор для городу

На великих територіях використання культиваторів з незначною шириною фрези для обробки може зайняти багато часу. Крім того, надмірне навантаження на редуктор і двигун у малопотужних моделях може призвести до виходу з ладу обладнання. Тому для городу та поля потрібно використовувати середні чи важкі культиватори. Функціонал даної техніки більший: є можливість використання навісного обладнання. Якщо культиватора недостатньо для виконання усіх завдань з обробки, можна додатково купити мотоблок та газонокосарку.

Таблиця підбору культиватора відповідно до площі для обробки

Площа ділянки  Рекомендована потужність Рекомендована ширина фрези
менше 10 соток до 4 к.с. до 40 см
від 10 до 50 соток до 6 к.с. до 80 см
від 50 соток від 7 к. с. до 100 см

Використання культиваторів з невідповідними технічними параметрами для занадто великих чи малих ділянок можливе. Однак врахуйте, що продуктивність таких робіт значно менша.

Висновки

Широкий вибір моделей сучасних культиваторів продиктований насамперед прагненням виробників задовольнити всі потреби в обробці ґрунту на дачі чи городі. Однозначно дати відповідь на запитання «який із культиваторів найкращий» не можна. Адже вибір повинен робитися індивідуально, відповідно до параметрів потенційної ділянки для обробки - її площі, типу ґрунту тощо. Комусь варто звернути увагу на мініатюрні електричні культиватори, а іншому - на потужні дизельні агрегати. Вибір - тільки за вами!

20.03.2023 10:42:34
0
661

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!