Види та класифікація біт для шурупокрута

Якісне кріплення метизів за допомогою шурупокрута залежить від вибору біти - насадки до інструменту. Сучасний ринок пропонує десятки видів цього розхідного матеріалу. Але в побуті використання зводиться до 2-3 моделей. Щоб правильно вибрати насадку для дому, варто розібратися у видах біт для шурупокрута й особливостях їх робочої поверхні.

Класифікація біт для шурупокрута

Умовно біта складається з трьох частин - хвостовика (який кріпиться в патрон), шестигранного стрижня та робочої сторони. Зовнішня будова останньої дозволяє поділяти насадки на основні, комбіновані та спеціального призначення.
Основні мають просту форму, здебільшого - геометричної фігури (квадрата, шестигранника). Однак серед основних також виділяють біти з наконечником специфічної форми - хреста або зірочки. 
Отже, до основних відносять: 

  • хрестоподібні (Phillips, Pozidrive);
  • зіркоподібні;
  • з прямим шліцом;
  • з квадратним шліцом; 
  • шестигранні.

Комбіновані сполучають одразу кілька основ, котрі можуть бути різними за формою та навіть розміром. Робочі сторони знаходяться з двох сторін біти. Можуть бути кількох модифікацій. Найпопулярніші:

  • Phillips + прямий шліц;
  • Phillips + квадратний шліц;
  • подвійний прямий шліц;
  • шестигранник + прямий шліц;
  • шестигранник + зіркоподібна.

Біти спеціального призначення мають нестандартну форму наконечника. Експлуатуються вкрай рідко через обмеженість використання. Переважно продаються поштучно.

Маркування біти для шурупокрута - які моделі краще обрати?

Phillips (PH) 
Найпопулярніший тип, використовується для всіх саморізів з хрестоподібною верхівкою. Додатково поряд зі буквами PH знаходяться цифри з позначенням розміру. Універсальними вважаються біти з позначками від PH1 до PH4.
Pozidrive (PZ)
Схожі на попередні, однак на робочій частині, крім хреста, знаходяться додаткові ребра. Завдяки зміненій конструкції біта краще фіксується в шурупі та передає більший крутний момент. Як і Phillips, маркуються буквами та цифрами з позначенням розміру. Найкориснішою в побуті є біта PZ2.
Зверніть увагу: PH і PZ - хрестоподібні біти з мінімальними відмінностями в будові, тому в деяких випадках можуть бути частково замінені. Наприклад, PH здатна працювати з метизами PZ. Але навпаки використовувати PZ замість PH не вдасться через особливості конструкції.
Torx (Т, TX, TH)
Шестикутна зіркоподібна робоча поверхня біти дає змогу працювати без проблеми випадання розхідника під час активного крутіння. Крім того, міцне прилягання дає змогу закручувати метиз не пошкоджуючи його верхівки. Ця насадка використовується переважно для роботи з елементами кріплення в електротехніці. Маркується від Т1 до Т100. У домашньому господарстві здебільшого використовуються моделі Т10-Т25. 
Пласкі (SL, прямі)
Винайшли на зміну шліцевій викрутці, робоча поверхня якої ідентична до пласкої біти під шурупокрут. Використовуються в малопотужному обладнанні з огляду на те, що ці насадки не передають високий крутний момент. При швидкому обертанні можуть вискочити, оскільки у них невелика площа фіксування в отворі. Цифра поряд з позначкою SL означає розмір робочої поверхні в міліметрах. 
Квадратні (SQ, R)
В основі - квадрат. Обмежена сфера використання - зокрема столярна справа. У домашньому ремонті майже не використовуються. 
Шестигранні (HEX, H)
Робоча поверхня виконана у формі правильного шестикутника. Крутний момент тут передається без втрат. Маркується від H1,5 до H10. Використовується під час збирання меблів.
Особливими типами біт вважаються моделі Spline, Torq, Tri-Wing, Spanner тощо. Вони мають обмежену сферу використання через унікальну конструкцію. 
Spline
Виготовляються у формі дванадцятикутної зірки. Найкраще передають крутний момент, адже поверхня надійно кріпиться в головку. Призначення - закручування саморізів в складні конструкції. Часто використовуються для збирання деталей авто- та мототранспорту. 
Torq-set (TQ, TS)
Запатентована компанією Phillips Screw Company хрестоподібна форма з чотирма лопатями. Використовується в авіабудуванні. 
Tri-Wing (TW)
Також є запатентованою бітою тієї ж компанії. Головна відмінність від TQ: замість чотирьох лопатей у TW - три. Спочатку ця модель застосовувалася лише в авіабудуванні. Зараз її використовують для виробництва електроприладів, зарядних пристроїв. 
Spanner (SP, «виделки»)
Мають два штирі, що виступають. Вважаються антивандальними. Адже використовуються для метизів з особливою головкою, яка захищає від несанкціонованого викручування. 

Як вибрати біти для шурупокрута?

Особливості конструкції робочої поверхні - це не єдине, що потрібно враховувати під час купівлі. Важливо також приділити увагу технічним характеристикам. Адже від них залежатиме функціонування обладнання та надійність закручування шурупів. 
Важливі критерії, котрі потрібно врахувати при виборі:

  1. Матеріал. Біти виготовляються зі сталі чи сплавів з додаванням легувальних елементів (молібдену, хрому, вольфраму тощо). Поєднання декількох металів дозволяє підвищити твердість. Зазвичай біти виробляють з хром-ванадієвого сплаву. Для вкручування саморізів у найпростіші матеріали (пластик, дерево) можна обрати продукцію зі сталі R7-R12.
  2. Захисне покриття. Щоб запобігти корозії, на біту додатково наносять захисне покриття. Найменш міцною вважається нікелева оболонка, найкращими - титанова та діамантова.
  3. Технологія виготовлення. Біта повинна бути суцільна (складатися з однієї частини) та кована. Останнє впливає на міцність і термін експлуатації.  
  4. Твердість. Універсальний показник твердості - до 60 HRC (показник рівня твердості). За використання насадки з понад 60 HRC метиз може лопнути або розкришитися під час закручування. 
  5. Маркування. За допомогою нанесених на стрижень позначок можна дізнатися про тип насадки, матеріал і розмір робочої частини. Розшифрування двох перших знаків відбувається за допомогою розроблених раніше стандартів позначення. А ось з цифрою, що знаходиться після букв, не все так просто. Адже єдиного правила для тлумачення немає, це роблять відповідно до типу біти. Наприклад, у PН насадок маркування починається з PH0000, а у TX моделей - з Т1.

Корисним у побуті чи професійній діяльності може стати набір насадок, що задовольняє потребу в найпопулярніших типах і розмірах біт. Чим ширший вибір - тим більша сфера застосування. Але зважайте, що велика кількість насадок не завжди дорівнює якісній роботі. Тому, крім кількості та різноманіття біт, при виборі звертайте увагу на виробника. Оригінальна продукція світового бренду може використовуватися довше, ніж бюджетні підробки.

Висновки

Сучасні виробники витратних матеріалів для шурупокрутів пропонують широкий вибір біт для різноманітних завдань з ремонту електротехніки або обладнання. 
Найпопулярніші типи біт:

  • PH і PZ - хрестоподібні, застосовується для роботи з м'яким металом і деревом;
  • Т - зіркоподібна насадка, що може використовуватися для захисту від несанкціонованого доступу до електроприладдя;
  • SL - найпростіший тип під прямий шліц, використовується на заміну шліцевий викрутці;
  • SQ - квадратний шліц, саморізи з такою головкою трапляються рідко - переважно в автомобілебудуванні та столярстві; 
  • HEX - шестигранні біти, сфера використання - збирання меблів.

При виборі звертайте увагу не тільки на тип насадки, але й на матеріал і спосіб виготовлення, тип покриття та розміри. 
 

17.04.2023 15:48:00
0
302

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!