Який шланг для поливу краще вибрати: види та призначення

Догляд за присадибною територією, садом чи городом потребує багато часу і зусиль. Одним з таких нелегких завдань є забезпечення подачі води для ділянок, які знаходяться далеко від водойм. Реалізувати це можна за допомогою спеціалізованого шланга для сезонного поливу. Завдяки йому вдасться швидко перекачати воду для поливу рослин і ґрунту. Як вибрати шланг та на що звернути увагу перед покупкою - далі в статті.

Види шлангів для поливу по матеріалам виготовлення

Технічні характеристики шлангів для поливу багато в чому залежать від матеріалу, з якого вони виготовлені. Якщо раніше найпопулярнішим матеріалом вважалася гума, то сучасний ринок представлений декількома видами сировини. Кожен з них має свої особливості, переваги та недоліки.

  1. Гумові - найбільш знайомі кожному городнику чи садівнику шланги. Переваги - можуть подавати гарячу води, менш схильні до перегинів і стійкі до розтріскування чи деформації. Недоліки - важчі та дорожчі. Використовуються у складних умовах експлуатації тривалий термін (до 10-15 років).

  2. Шланг з ПВХ - бюджетний рукав для поливу, переважно багатошаровий, може оснащуватися армуванням. Зі збільшенням кількості шарів - шланг стає міцнішим і стійкішим до заламування. Недоліки - не рекомендується використовувати під час низької температури. Знадобиться у разі перекачки питної води (відсутні токсичні домішки) та за високого тиску.

  3. Силіконові - здебільшого найдешевші шланги, які застосовуються для короткочасного поливу. Дані рукави не тріскаються та не перегинаються. Разом з тим залежні від напору води (не витримують тиск понад 4 бар). Можуть використовуватися для агресивних речовин, морської чи питної води.  

  4. Пластикові шланги - гнучкі рукави за невисокою ціною. Стійкі до зовнішніх впливів, водночас зайве заламування чи згин може спричинити розтріскування шланга.  

  5. Нейлонові - порівняно новий вид шлангів, який характеризується невеликою вагою, міцністю та гнучкістю. Під час активного поливу може використовуватися відносно недовго - до 2 років. Пояснюється це залежністю від зміни температури та внутрішнього тиску.

Порівняльна таблиця шлангів

Показник Резина ПВХ Силікон Пластик Нейлон
Гнучкість високий високий високий низький високий
Міцність високий високий низький високий високий
Залежність від температури низький високий високий низький високий
Залежність від напору низький низький високий низький високий
Вес високий низький низький високий низький

Види та призначення шлангів для поливу за формою

Ще однією важливою класифікацією шлангів є поділ за формою. Згідно з цим розрізняють одношарові, багатошарові, армовані, гофровані та ті, що розтягуються.

Одношарові шланги - найпростіші моделі без додаткового зовнішнього чи внутрішнього покриття. Не можуть застосовуватися до речовин з агресивним хімічним складом. Використовуються для переливання води по відрах чи поливу невеликої ділянки.

Багатошарові шланги (до 6) складаються з кількох шарів матеріалу, кожний з яких покращує або доповнює технічні характеристики попереднього. Застосовуються для перекачування речовин з агресивним хімічним складом, для морської чи прісної води. Можуть використовуватися для цілодобового поливу. Негативний вплив погодних умов не позначається на функціоналі шлангів, не деформуються під час згинання чи скручування.

Армовані - це теж багатошарові шланги, але з армувальною (часто металевою) сіткою між шарами для посиленого захисту. Бувають з одним чи двома армуваннями. Вважаються стійкими до заламування і можуть витримувати високий тиск води. Використовуються для тривалого поливу великих площ.

Гофровані шланги найкраще витримують заломлювання та можуть працювати за будь-яких умов. Залежно від об’єму води всередині шланг видовжується чи навпаки стає коротшим. Завдяки гофрованому верхньому шару вважається найбільш гнучким, через це застосовується у важкодоступних місцях.

Шланги, що розтягуються. Складаються з кількох шарів: внутрішній шар - гумовий, розтягується по довжині, зовнішній - нейлоновий. Дані шланги зручно переносити та зберігати, вони легкі та компактні. Однак під час поливу варто з обережністю ставитися до напору води: за слабкого достатньо не розтягуються, за високого гумовий шар може лопнути.

Основні характеристики шлангів для поливу

Незалежно від призначення чи матеріалу виготовлення будь-який шланг  характеризується базовими технічними характеристиками, на які потрібно зважати:

  • Довжина. Залежить від відстані між ділянкою для поливу та водоймою чи резервуаром з водою.
    Зверніть увагу: шланг повинен мати запас довжини на 20-30% більше, ніж фактична відстань між ділянкою та водоймою.

  • Діаметр. Від вибору необхідної довжини залежатиме діаметр шланга. Для цього потрібно врахувати діаметр труби системи подачі води.

Діаметр шланга в дюймах Внутрішній діаметр шланга в міліметрах
3/8 9.5
1/2 12.5
5/8 15.9
3/4 19
1 25.4
1 1/4 31.8
1 1/2 38

Правильно обраний діаметр і довжина впливають на швидкість подачі води та її напір. Універсальним діаметром шланга є ½. Він забезпечує нормальний тиск води та не потребує додаткового перехідника.

  • Стійкість до ультрафіолету. Моделі, що використовуватимуться під сонячним промінням, повинні мати додатковий захист оболонки від ультрафіолету. Вкрай важливо потурбуватися про такий захист для шлангів з ПВХ чи пластику. Адже вони мають меншу зносостійкість до впливу сонячного проміння.

  • Температура використання чи зберігання. Не втрачаючи своїх властивостей, різні моделі шлангів можуть експлуатуватися за температури -20°C…+60°C. Інші показники навколишнього середовища стають причиною тріскання рукава.

  • Номінальний тиск. Це максимально допустимий напір води, який витримує шланг. Вимірюється в барах. На тиск позначається матеріал виготовлення: найпростіші шланги з ПВХ витримують до 3 бар, гумові - до 8 бар.

  • Кількість шарів. Максимальний напір води залежить від його будови. Чим більша кількість шарів - тим краще.

  • Армування. Ще один показник міцності шланга - це армування. Моделі з армуванням можуть витримувати високий тиск води (30-40 бар) без деформації.

  • Вага. Її важливо враховувати у випадках, коли шланг переноситиметься з об’єкту на об’єкт. Вага залежить від характеристик, про які говорилося вище.

Поради зі зберігання шланга

Рано чи пізно сезон поливу закінчується, і тоді потрібно подумати про правильне зберігання шланга. Щоб він відпрацював ще не рік, дотримуйтеся базових рекомендацій.

Порада №1. Перед зберіганням обов’язково треба видалити всю рідину з шланга та просушити його.

Порада №2. Згинання чи переламування шланга (а тим паче - при тривалому зберіганні) негативно впливає на його міцність та гнучкість. Тому будь-яке зигзагоподібне складання рукава категорично заборонено. Найкращий варіант - закрутити шланг в одну суцільну спіраль та повісити на кронштейни чи крючки на стіні. Ще одним способом зберігати рукав без заламування - це придбати спеціальні візки чи котушки для поливальних шлангів.

Порада №3. Зберігайте шланг в сухому приміщенні з централізованим опаленням (за можливості).  Під впливом низької температури рукав може потріскатися. Також уникайте потрапляння ультрафіолетових променів на шланг, якщо рукав не має захисного покриття від сонячного впливу.

Порада №4. Слід виключити можливість пошкодження шланга гризунами. Тому варто подбати про його зберігання в приміщеннях, де вони відсутні. 

Короткий гайд з вибору шланга для поливу

При виборі враховуйте такі параметри:

Призначення. Від періодичності використання, об’ємів роботи та відстані між ділянкою для зволоження і водоймою залежить, наскільки міцним та гнучким повинен бути шланг.

Вплив зовнішнього середовища та умови експлуатації.  Шланги без захисту від ультрафіолету не бажано використовувати на відкритому повітрі. Також звертайте увагу на температуру: занадто холодна погода може стати причиною псування шланга.

Необхідність додаткових функцій. У деяких випадках потрібно подбати про спеціальні насадки чи комплектуючі. Наприклад, про пістолет для розпилення потоку води, штуцер для з’єднання тощо.

Отже, ринок шлангів для поливу представлений великою кількістю товарів, які доступні за своїми технічними особливостями, функціоналом і ціновою політикою кожному. Щоб не помилитися у виборі, зважайте на всі переваги та недоліки перед покупкою.

03.02.2023 16:11:24
0
491

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!