Як вибрати болгарку для дому?

Потреба у швидкому розрізанні металу чи каменю рано чи пізно виникає в більшості домашніх майстрів. Звичайним інструментом зробити це важко, тому необхідне спеціальне обладнання. Кутова шліфувальна машина (КШМ або болгарка) - інструмент, призначений для даних завдань. Однак розрізання твердих матеріалів - це не єдине призначення болгарки. Також за допомогою неї можна відшліфувати та зачистити поверхню. 

Завдяки широкій сфері використання існує великий попит на кутові шліфувальні машини. Ринок інструменту пропонує безліч моделей болгарок для будь-яких цілей. На які технічні характеристики потрібно звертати увагу насамперед, щоб вибрати найкращу болгарку для дому - далі в статті.

Види кутових шліфувальних машин

Традиційно поділ інструментів відбувається на класи, тому розрізняють побутові та професійні КШМ. Відмінності між ними полягають у різних технічних характеристиках і сферах використання. Побутові болгарки купуються для застосування в господарстві, призначені для нескладної роботи на короткий проміжок часу. Наприклад, для розрізання металевих конструкцій під час домашнього будівництва чи ремонту. Професійні моделі оснащені ширшим функціоналом і мають кращі технічні показники. 

Існує також поділ болгарок на види за принципом роботи і типом живлення. Відповідно до цього їх поділяють на мережеві, акумуляторні, пневматичні та бензинові. 

 • Мережеві болгарки.
  Найбільш представлений на ринку інструментів вид болгарок. Працюють від мережі 220 В, тому можуть функціонувати тривалий час без зупинки. Мережеві КШМ вирізняються безліччю моделей з різними технічними параметрами та функціональними можливостями. Переваги - низька вартість і негабаритність. 
 • Акумуляторні болгарки.
  Живляться від вбудованого акумулятора та можуть працювати протягом 10-15 хв (зазвичай на стільки вистачає одного повного заряду акумулятора). Універсальні у використанні як в приміщенні, так і зовні. Зручність експлуатації акумуляторних болгарок полягає в можливості роботи незалежно від наявності електроенергії. Використовуються у важкодоступних місцях чи приміщеннях з відсутнім електропостачанням. 
 • Пневматичні болгарки.
  Не мають двигуна, що дозволяє використовувати їх навіть у місцях з високою вологістю. Працюють пневматичні моделі за рахунок стиснутого повітря. Воно «тисне» на лопать (диск), змушуючи її рухатися. Через відсутність двигуна обладнання не створює шум і має невелику вагу. 
 • Бензинові болгарки.
  Крім базової комплектації, дані КШМ також обладнанні баком для палива. Це робить їх важкими та більш складними в експлуатації. Однак разом з тим вони мають високі показники продуктивності та тривалість експлуатації. Рекомендується використовувати бензинові моделі на свіжому повітрі.

Яку болгарку купити для дому: основні технічні характеристики КШМ

Аби визначитися яку болгарку краще вибрати для дому, потрібно ознайомитися з її параметрами. Нехтуючи ними під час вибору КШМ, можна придбати неякісний електроінструмент або такий, що не задовольняє потреби.  

Основні технічні характеристики кутової шліфувальної машини: 

 • Потужність

Впливає на продуктивність обладнання. Чим вища потужність - тим швидше виконуватиметься шліфування / нарізання. Однак зверніть увагу, що зі збільшенням діаметру диска зменшується продуктивність КШМ.

Потужність сучасних болгарок знаходиться в діапазоні 0,5-2,5 кВт. Але для побутового використання вистачить обладнання до 1,2 кВт.

 • Діаметр і тип диска 

Вибір діаметру залежить від розмірів інструменту та його захисного кожуха. Для невеликих болгарок - варто обирати диск діаметром у 115 чи 125 мм. Такі ж диски можуть використовуватися і в більших моделях. Однак навпаки - використання великих за діаметром дисків у компактних болгарках категорично заборонено. Зважайте, що у середньому диск робить різ розміром ⅓-¼ від свого діаметра.

Диски до болгарок та їх сфера використання

Діаметр диска Призначення
115 мм для створення невеликих надрізів чи нарізання «м'яких» матеріалів (кахлю, плитки тощо); не використовується для металу
125 мм застосовується для побутових задач у господарстві (наприклад, на дачі); придатний для будь-яких видів робіт майже з усіма матеріалами
150 мм для нарізання бетону, металу тощо
180 мм використовується професіоналами у будівництві, демонтажі чи ремонті; може розрізати будь-які матеріали
230 мм призначений для складних задач (розрізання металу великої товщини, залізобетонних конструкцій тощо); встановлюється в професійному обладнанні


Відповідно до матеріалу для нарізання підбирається спеціальний диск, призначений для робіт з конкретною поверхнею. Наприклад, використання алмазного диска для цегли для розрізання бетонних конструкцій може спричинити швидке зношування круга. 

 • Швидкість обертання диска

Від вибору діаметру диска залежить швидкість обертання. Більші за діаметром диски мають менші показники швидкості, ніж невеликі круги. Ознайомитися зі швидкістю обертання можна на упаковці чи інструкції з правил експлуатації. Наявність регулятора швидкості обертання полегшує процес шліфування / нарізання, дозволяючи контролювати оберти. 

 • Вага

Оскільки болгарка - це ручний інструмент, варто зважати на вагу обладнання. Від ваги залежить комфортність і ефективність роботи з КШМ. Для дому достатньо купити болгарку з вагою 1-2 кг. Переважно це побутове обладнання з невеликою потужністю.

Як правильно вибрати болгарку для дому: опції захисту 

Крім базових параметрів, важливими є додаткові опції безпеки. У різних моделей їхня кількість може відрізнятися. 

Найпоширенішими з них є:

 • Плавний пуск зменшує навантаження на електромережу та двигун.
 • Гальмо для швидкої зупинки круга - для екстреного вимкнення болгарки.
 • Захист двигуна від перегрівання - автоматична система вимкнення обладнання під час перегрівання обладнання.
 • Захист від пилу вберігає внутрішні елементи кутових шліфувальних машин від потрапляння та накопичення пилу всередині. 
 • Блокування шпинделя при заміні круга унеможливлює ввімкнення КШМ під час обслуговування обладнання.  

Купуючи болгарку для дому, обов'язково ознайомтеся з усіма параметрами обладнання та його якістю. Тільки свідомий підхід допоможе обрати модель з потрібними технічними характеристиками й особливостями.

15.02.2023 11:55:43
0
99

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!