Як вибрати газонокосарку?

Газонокосарка - сучасна техніка для створення ідеально рівного газону в саді та на присадибній території. З її допомогою вдається краще дбати за станом газону, а також покращувати ландшафт території загалом. 
Щоб домогтися привабливого зовнішнього вигляду газону, варто відповідально поставитися до питання вибору обладнання. Отож, яку газонокосарку купити для довготривалого використання - далі в статті. 

Види газонокосарок: яку вибрати за конструктивними особливостями?

Відмінність у конструкції стало причиною поділу газонокосарок на види. Виділяють колісну техніку, райдери та тримери.

Колісні газонокосарки

Це обладнання, яке пересувається за допомогою двох або чотирьох коліс. Має зручну ручку для керування, механічний привід або вбудований двигун. Може бути самохідним або несамохідним обладнанням. У конструкції косарки передбачений травозбірник, також у деяких моделях є можливість викиду трави збоку та опція мульчування. Колісне обладнання використовується для косіння трави на рівній поверхні.

Райдери (або садовий міні-трактор)

Керування цією чотириколісною технікою відбувається за участі людини, що сидить на водійському сидінні обладнання. У конструкції є панель управління, кермо, двигун, колеса, сидіння для оператора, ріжучі ножі та пластикова або металева рама. Зазвичай райдер не використовується для догляду за присадибною ділянкою. Його призначення - обробка великих за площею територій (наприклад, поля для гольфу тощо).

Тримери

Використання тримера можливе тільки за участі людини, яка тримає обладнання та керує ним. Особливістю тримерів є ручне регулювання висоти скошування (у райдерах і косарках це вдається робити тільки за допомогою вибору режиму косіння). Тример часто використовується для скошування трави у важкодоступних місцях (під лавкою, поблизу бордюра чи паркану тощо) або на невеликих територіях, де нерентабельно використовувати габаритну техніку.

Окремими видами обладнання вважаються газонокосарка-робот і комбісистема. Перша - це сучасна техніка, яка працює за допомогою запрограмованих команд. З нею мінімізується участь людини в процесі косіння та з'являється можливість керування обладнанням на відстані. Рекомендується використовувати такі косарки на окультуреній ділянці з доглянутим газоном, оскільки техніка має порівняно невеликі показники продуктивності. Комбісистема - це багатофункціональне обладнання, яке здатне виконувати завдання декількох видів садової техніки. Наприклад, за допомогою неї можна нарізати гілки, очищати територію тощо.

Види техніки за принципом роботи: яку газонокосарку краще вибрати

За способом пересування газонокосарки бувають самохідні та несамохідні. Самохідні обладнуються акумулятором, бензиновим чи електричним двигуном, який приводить у рух техніку. Несамохідні - це механічне обладнання, яке під час руху за допомогою штовхання запускає ріжучий механізм техніки. Кожний вид газонокосарок має свої переваги та недоліки.

Електричні газонокосарки

Зручні у використанні, не потребують додаткового технічного обслуговування, не виділяють вихлопних газів і майже не шумлять. Працюють від електричної мережі, тому одним із суттєвих недоліків є обмеженість у пересуванні довжиною електрокабелю. Використовуються на невеликих ділянках. Категорично заборонено застосовувати електричні газонокосарки для косіння мокрої трави або під час дощу.

Акумуляторні газонокосарки

Вбудовані чи знімні батареї дозволяють обладнанню працювати незалежно від наявності джерела електроенергії. Єдиним обмежувальним чинником для тривалої роботи обладнання є швидка втрата заряду акумулятора. Працювати на одному повному заряді акумуляторні газонокосарки можуть в середньому протягом години без зупинки. Для збільшення тривалості косіння використовують додаткові акумулятори та зарядні пристрої. Поки працює один акумулятор - інший заряджається. Безпечні у використанні, адже не викидають шкідливих вихлопів під час експлуатації.

Бензинові газонокосарки

Потужний вбудований двигун дає змогу працювати тривалий час. Тому косарка має високі показники продуктивності. Використовується на великих територіях. Для ефективного функціонування косарки потрібно дотримуватися всіх рекомендацій з регулярного техобслуговування. Гучні та виділяють вихлопні гази. Водночас використовується для роботи на ділянках зі складним рельєфом.

Механічні газонокосарки

Функціонують без двигуна, пересуваються тільки завдяки штовханню людиною обладнання. Після початку штовхання ріжучі механізми газонокосарки приводяться в дію. Техніка використовується у важкодоступних чи складних для косіння приводними газонокосарками місцях. Вважається найбільш екологічною та бюджетною, однак разом із тим для роботи з нею потрібно значно більше часу.
Порівняльна таблиця газонокосарок
 

  Переваги Недоліки
Електричні газонокосарки
 • Проста конструкція;
 • Легко експлуатуються та обслуговуються;
 • При роботі не продукують вихлопів і вібрації, майже не шумлять.
 • Мобільні, маневрені;
 • Не продукують вихлопів, майже не шумлять;
 • Залежні від наявності джерела електроенергії;
 • Обмежені в пересуванні довжиною електрокабелю;
 • Не можуть використовуватися під час несприятливих погодних умов (наприклад, дощу).
 
 
 
Акумуляторні газонокосарки
 • Мобільні, маневрені;
 • Не продукують вихлопів, майже не шумлять;
 • Знімний акумулятор може використовуватись в іншій акумуляторній техніці.
 • Нетривалий час експлуатації (поки вистачить заряду);
 • Потрібно слідкувати за рівнем заряду.
Бензинові газонокосарки
 • Потужні, продуктивні, автономні в роботі;
 • Здатні обробляти великі території - понад 5 соток;
 • Можуть косити жорстку та суху траву.
 • Габаритні, важкі та не маневрені;
 • Більш гучні;
 • Потребують регулярного техобслуговування.
Механічні газонокосарки
 • Екологічно чисті, безпечні у використанні;
 • Неважкі (через відсутність двигуна);
 • Можуть працювати у важкодоступних місцях.
Працюють завдяки фізичним ресурсам оператора.

Як вибрати газонокосарку для дачі: основні технічні характеристики

Тип переміщення. Залежно від площі території для косіння, інтенсивності та складності роботи вибирають самохідні чи несамохідні газонокосарки. Самохідні можуть використовуватися на великій території, несамохідні ж навпаки - для таких робіт не призначені. Перші обладнані двигуном та важать більше, другі працюють завдяки штовханню і мають невелику вагу.

Потужність. Відповідно до площі для косіння купують малопотужні, середньопотужні або високопотужні моделі газонокосарок.

 1. Малопотужні - це обладнання з потужністю до 1,5 кВт, використовуються на територіях до 500 кв. м.
 2. Середньопотужні - до 3,5 кВт, використовуються на ділянках до 1000 кв. м.
 3. Високопотужні - від 3,5 кВт, площа для обробки перевищує 1000 кв. м.

Однак враховуйте, що зі збільшенням потужності вага обладнання також стає більшою. Тому здебільшого потужні бензинові газонокосарки важать понад 25 кг.
Матеріал виготовлення і глибина деки. Дека - це основа корпусу газонокосарки, під якою знаходяться ріжучі ножі обладнання. Дека виготовляється з пластику або металу (алюмінію, сталі). Вибір того чи іншого матеріалу залежать від індивідуальних побажань. Дека з пластику - неважка, легко пошкоджується, стійка до корозії. Доцільно використовувати газонокосарку з пластиковою декою для роботи на окультуреній ділянці. Сталева дека - стійка до деформацій, однак разом з тим важча і піддається корозії. Універсальною для побутового використання є дека з алюмінію, оскільки вона менше деформується і має невелику вагу.
Вибираючи деку, варто звертати увагу на моделі з глибокою посадкою. Інакше повітряного потоку буде недостатньо для видування трави в травозбірник.
Ширина та висота косіння. Ширина залежить від розміру деки: чим більша вона - тим ширшим буде діаметр, внаслідок чого буде потрібно менше проходів для косіння газону на ділянці. Ширина підбирається індивідуально до розміру ділянки. Для малих за площею територій вибір обладнання з широкою декою не завжди рентабельний. Для цього достатньо буде ширини в 300 мм.
У сучасних моделях газонокосарок висота косіння може досягати 100 мм і є змінною. Залежно від висоти трави обирається потрібний режим. Якщо планується використовувати обладнання регулярно для косіння газону, то можна вибрати косарку з мінімальною кількістю режимів.
Матеріал виготовлення і об’єм травозбірника. Травозбірник буває:
Тканинний - легко кріпиться, м’який і не займає багато місця. Але можуть виникнути проблеми під час його очистки. Наприклад, трава може застрягати в мішку. Об`єм тканинного травозбірника - до 90 л.
Пластиковий - більш місткий, твердий і надійний. Цей травозбірник важчий, водночас краще очищається від трави.
Чим більший травозбірник - тим довший час експлуатації газонокосарки. Однак зі збільшенням об’єму мішка техніка стає важчою та менш повороткою.
Тип приводу колес. За цим параметром газонокосарки поділяють на передньопривідні, задньопривідні та повнопривідні. Передньопривідні - більш маневрені, адже спрощена конструкція дозволяє швидко та безперешкодно повертатися. Однак під час використання на схилах можуть грузнути, оскільки їхніх можливостей не вистачає для роботи у складних умовах експлуатації. Протилежними до попередніх вважаються задньопривідні. Вони важко розвертаються, але можуть працювати на схилах. Універсальною є техніка з повним приводом, яка здатна працювати за будь-яких умов.
Колеса. Залежно від типу рельєфу ділянки обирають обладнання з широкими або вузькими колесами. Для рівної окультуреної ділянки поблизу будинку зручно використовувати техніку з вузькими колесами. Для нерівної та важкої для обробки ділянки (з великою кількістю ям, виступів) - з широкими.
Габарити обладнання. Якщо планується переносити газонокосарку з ділянки на ділянку, потрібно враховувати розмір і вагу техніки. Не варто використовувати занадто важке та габаритне обладнання для присадибної території. Воно може бути незручним в експлуатації, а також залишати сліди на газоні.

Додаткові особливості при виборі газонокосарки

Проаналізувавши важливі технічні параметри техніки, рекомендується також ознайомитися з додатковими опціями обладнання. Наприклад:

 • Боковий викид дозволяє косити траву поблизу узбіччя або паркану;
 • За допомогою функції мульчування трава подрібнюється і рівномірно розкидається по поверхні, у такий спосіб відбувається удобрення газону;
 • Індикація заповнення травозбірника полегшує процес використання газонокосарки під час тривалого косіння:
 • Захист від перегрівання дає змогу уникати перевантаження двигуна;
 • Індикація рівня заряду використовується для контролю акумулятора та часу його експлуатації;
 • Регулювання висоти рукоятки допомагає налаштувати ручку відповідно до зросту людини.

Крім того, газонокосарка повинна бути зручною у використанні. Особливо, якщо планується експлуатувати її регулярно протягом тривалого часу.
Також врахуйте, що газонокосарка - це техніка, яка працює в агресивних умовах експлуатації (їдкий трав’яний сок, пошкодження обладнання твердими елементами тощо). Тому може рано чи пізно вийти з ладу. Термін використання газонокосарки залежить від правильної експлуатації техніки, а також від регулярного технічного обслуговування. У середньому електричні й акумуляторні моделі можуть функціонувати до 5 років активного використання. Потужні газонокосарки на бензиновому двигуні - до 10 років. 
Отже, виважений підбір обладнання відповідно до складності роботи, площі та рельєфу ділянки - це запорука купівлі найкращої газонокосарки. Також, крім особливостей ділянки, варто проводити ретельний аналіз технічних характеристик і додаткових опцій газонокосарки, аби вибрати обладнання для тривалого використання.

22.03.2023 12:00:19
0
207

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!