Як вибрати хороший перфоратор: корисні поради для правильного рішення

На будь-якому будівництві чи під час ремонту важливо використовувати спеціалізовану техніку для виконання складних завдань. Одними із них можуть стати свердління отворів, штробіння стін, видалення плитки чи штукатурки. З цими завданнями на відмінно справляється перфоратор.

Перфоратор сполучає в собі функції одразу кількох інструментів - ударного дриля та відбійного молотка. Принцип роботи полягає у свердлінні отвору за допомогою крутної системи в поєднанні з роботою ударного механізму. У такий спосіб вдається працювати з твердими матеріалами - бетоном, каменем, цеглою, металом тощо.

Однак питання як вибрати перфоратор здатне загнати в куток навіть найдосвідчених майстрів. Правильний вибір перфоратора багато в чому залежить від аналізу найбільш популярних моделей інструментів - технічних характеристик, додаткових функцій, вартості техніки тощо. Тільки ретельне вивчення основних параметрів та модельного ряду сучасного електроінструмента дозволить підібрати перфоратор, який працюватиме не один рік.

Конструкція перфоратора

Незалежно від типу перфоратора чи виробника увесь інструмент комплектується двигуном, крутним механізмом та ударною системою, патроном, регулятором режиму, антивібраційною системою. Додатково можуть обладнуватися обмежувачем глибини, LED-підсвіткою, запобіжною муфтою тощо.

Пряме чи бочкове розташування двигуна - яке краще?

За розташуванням двигуна перфоратори поділяють на прямі та бочкові. У перших двигун знаходиться в горизонтальному положенні, вони вважаються зручними та малогабаритними для використання в побуті. У бочкових двигун розташовується вертикально, стає в нагоді у важкодоступних і обмежених простором місцях. Бочкові перфоратори відрізняються від прямих наявністю редуктора, який перетворює обертальний рух у зворотно-поступальний.

По конструкції прямі (горизонтальні) перфоратори нагадують пістолет. Адже мотор знаходиться на одній осі зі свердлом. Пряме розташування дає змогу швидко передавати імпульси до крутного моменту, що пришвидшує роботу інструмента. Двигуном такого розташування обладнуються малопотужні інструменти, адже конструкція не дозволяє вбудовувати до даних перфораторів потужніші мотори. Але цієї потужності достатньо для їх використання під час локального ремонту чи побутових завдань зі свердління.

Переваги:

 • компактні розміри та невелика вага;

 • можуть використовуватися у вузьких місцях;

 • обслуговування інструмента не вимагає значних капіталовкладень;

 • доступна ціна.

Недоліки:

 • низька потужність та сила удару;

 • нетривалий термін експлуатації через перегрівання двигуна.

Бочкові (вертикальні або L-подібні) перфоратори - інструмент напівпрофесійного або професійного типу. Завдяки збільшеній потужності двигуна вдається виконувати складні завдання на будівництві чи під час капітального ремонту.

Переваги:

 • мають високу потужність та силу удару;

 • можуть свердлити будь-які тверді матеріали - залізобетон, камінь та ін.;

 • завдяки вбудованій системі охолодження не перегріваються;

 • витривалі до високих навантажень.

Водночас бочкові перфоратори мають низку недоліків - більшу вагу та габарити, а також вартість. Однак для роботи на професійному рівні даний інструмент стає невід’ємною частиною.

Вибір перфоратора за типом патрона 

Оскільки перфоратори - це багатофункціональний інструмент, проблема зміни насадок є цілком закономірним питанням. Обов’язково при виборі перфоратора враховуйте тип патрона, адже від нього залежить спосіб кріплення змінних бурів, свердел тощо.

Патрони бувають кількох видів:

 1. SDS-Plus - має пару симетричних пазів, у які кріпляться насадки з діаметром хвостика в 10 мм. Зазвичай такими патронами комплектуються легкі моделі перфораторів (до 4 кг).

 2. SDS-Max - має три асиметричні виїмки, призначені для насадок із розміром 18 мм. Переважно застосовуються до напівпрофесійних чи професійних перфораторів.

Варто пам’ятати: чим більший діаметр хвостика - тим дорожчими будуть насадки.

Отже, перфоратори з патронами SDS-Plus призначені для малоінтенсивних «домашніх» робіт, у той час як SDS-Max - для важких завдань із довбання та свердління.

У чому відмінність перфоратора від ударного дриля?

Недосвідчені майстри часто, порівнюючи перфоратор та ударний дриль, стверджують про їхню взаємозамінність. Помилковість твердження насамперед полягає у функціональних відмінностях. І хоча в деяких випадках заміна одного інструмента на інший під час будівництва можлива. Однак це більше винятки з правил, ніж загальна істина.

Ударним дрилем називають ручне обладнання, завданням якого є насамперед свердління. Водночас сила удару під час роботи виступає додатковою функцією, яка полегшує процес. Використовується дриль для свердління не надто твердих матеріалів - цегли, гіпсокартону, деревини. Робота з бетоном чи каменем може пошкодити інструмент.

Перфоратор призначений для довбання чи свердління з використанням удару. Інструмент має три режими роботи:

 • Довбання - штробіння стін під проводку чи прокладання труб.

 • Свердління - для утворення отворів у «піддатливих» матеріалах - дереві, кахлі чи пластику.

 • Свердління з ударом - використовується для роботи з твердими матеріалами.

Якщо в дрилі виконання робіт може здійснюватися одним свердлом, то для кожного режиму перфоратора необхідні спеціальні насадки - зубило, бур, піки, свердла тощо.

Широкий вибір насадок відповідно до типу робіт дозволяє працювати з перфоратором без докладання значних зусиль. Експлуатуючи дриль, майстру потрібно додатково «тиснути» на інструмент, аби швидко домогтися необхідного отвору. У перфораторах зусилля докладається тільки для утримання інструмента в руках. Ефективне свердління не залежить від натиску на обладнання. 

Ударний дриль VS перфоратор - що краще?

Параметр Ударний дриль Перфоратор
Частота використання + -
пояснення: нерентабельно купувати перфоратор для виконання побутових завдань (наприклад, свердління отвору для кріплення картини чи поличок на стіні)
Тривалість використання - +
пояснення: для довготривалих свердлильних робіт краще підходить перфоратор завдяки більшій потужності
Складність робіт - +
пояснення: функціональні та технічні можливості перфоратора дозволяють справитися з найскладнішими завданнями із свердління

Як правильно вибрати перфоратор?

Сучасний ринок перфораторів представлений великою кількістю моделей, які різняться своїми технічними характеристиками. Здавалося б, різноманіття інструмента дає можливість вибрати хороший перфоратор для будь-яких потреб. Але насправді це зробити не так і просто.  

Перш за все, рекомендується враховувати найважливіші технічні параметри інструмента.

Сила та частота удару

Ще одним важливим параметром, на який потрібно звернути увагу при роботі зі свердлильно-ударним агрегатом, є показник удара інструмента. Він впливає на орієнтовний діаметр отвору.

Частота удару в перфораторів менша, ніж у дрилі. Процес свердління відбувається не за рахунок частоти, а за допомогою сили. Класифікують перфоратори за силою удару на легкі (у середньому - до 2-3 Дж), середні (від 3 до 8 Дж) та важкі (від 8 Дж).

Важкі перфоратори використовують для роботи з бетоном чи каменем, для більш крихких матеріалів висока сила удару може бути згубною.

Вага

Від сили удару залежить вага перфоратора. Чим потужніший інструмент - тим більше він важить. Відповідно до цього параметру виділяють:

 1. Побутові (до 4 кг) використовуються для виконання нескладних завдань - під час ремонтних робіт у житлових приміщеннях чи місцях домашнього вжитку.

 2. Напівпрофесійні (до 8 кг) мають середні показники роботи, застосовуються для електромонтажних чи оздоблювальних робіт.

 3. Професійні (понад 8 кг) - габаритні інструменти, призначені для об’ємних робіт (капітального ремонту чи будівництва приміщень).

Зважаючи на те, що перфоратори відносяться до ручних інструментів, вага відіграє важливе значення у виборі. Тому варто підбирати обладнання з огляду на призначення.

Кількість обертів

Даний показник протилежний до сили удару. У перфораторів із невеликою силою удару кількість обертів у хвилину більша. І навпаки.

Швидкість обертання свердла важлива для робіт зі свердління. Якщо інструмент використовуватиметься винятково для пророблення отворів, то рекомендується вибрати перфоратор із більшою кількістю обертів.

Тип живлення

Функціонують перфоратори від акумулятора або електромережі. Залежно від можливості приєднання інструмента до розетки обирають той чи інший варіант.

  Живлення від акумулятора Живлення від електромережі
Переваги
 • Автономність від електроенергії;
 • Можливість роботи у важкодоступних місцях;
 • Економічність.
 •  Невисока вартість;
 • Можуть працювати тривалий час без підзарядки
Недоліки
 • Постійна перевірка рівня заряду;
 • Контроль якості акумулятора.
 • Обмеженість у просторі;
 • Додаткові витрати на електроенергію.


Перфоратори з бензиновим приводом виготовляються не так масово, як інструменти із живленням від акумулятора чи електричної мережі. Використовуються вони переважно для дорожньо-будівельних робіт, як замінник відбійного молотка.

Опції безпеки

Функції безпеки повинні бути пріоритетним критерієм під час вибору свердлильного інструмента. Майже всі перфоратори оснащені системою захисту. До них слід віднести гумові накладки на ручки для захисту оператора (система глушіння удару) від шкідливого рівня вібрації, додаткову рукоятку для зниження ризику ушкодження та запобіжну муфту від заклинювання. Додатковими функціями можна вважати плавний старт і реверс для можливості витягнути застрягле свердло.

Отже, до запитання «який краще купити перфоратор» варто підійти з урахуванням усіх критеріїв викладених вище.

Повнота комплектації

При купівлі будь-якого електроінструмента завжди потрібно звертати увагу на комплектацію обладнання, адже від «початкового набору» залежать витрати в майбутньому. Чим повніша комплектація - тим менше потрібно буде докупляти під час експлуатації.

Стандартна комплектація до перфоратора містить:

 1. Електроінструмент

 2. Комплект із бурів, свердел, зубил, пік і долота

 3. Пристрій пиловидалення, тканину для протирання

 4. Пластмасовий кейс для зберігання інструмента і його деталей.

Крім того, до набору можуть додаватися різноманітні кільця-ущільнювачі, обмежувач глибини, мастило для змащування патрона тощо.

Але показник «повноти» комплектації - це далеко не останнє, на що потрібно зважати. Важливо, аби цей набір був ще й належної якості. Тобто, якщо ви плануєте купити дійсно якісний комплект перфоратора з додатковими частинами до нього, то готуйтеся до значних матеріальних витрат.

Який перфоратор краще купити для роботи чи дому?

Багатофункціональність перфораторів дає змогу використовувати їх для різних завдань:

 • зняття верхнього шару поверхні стін, підлоги й ін. (наприклад, від плитки, штукатурки тощо);

 • штробіння стін для прокладання електричної проводки;

 • довбання отворів різного діаметру;

 • свердління отворів для кріплень.

Варто пам’ятати, що перфоратор потрібно обирати залежно від об’ємів даних задач та сфери використання. Якщо вибрана модель використовуватиметься для тривалої інтенсивної експлуатації в робочих цілях, то рекомендується купувати напівпрофесійні чи професійні перфоратори. Коли інструмент застосовуватиметься для короткочасних локальних ремонтних робіт у квартирі чи на дачі, достатньо буде й побутового.

Пам'ятайте про важливість обслуговування перфораторів

Аби будь-який електроінструмент працював довго й ефективно, потрібно регулярно проводити його обслуговування. Головна проблема при роботі з перфоратором - це бруд і пил, який утворюється під час активних робіт із довбання чи свердління. Після роботи важливо протирати інструмент ганчіркою, аби уникнути нагромадження пилу, що створюватиме перешкоди для нормального функціонування внутрішніх елементів перфоратора.

Друга проблема - це погане прокручування рухомих елементів через недостатню кількість мастила на них. Тому ще одним етапом обслуговування є своєчасне змащування деталей інструмента.

Третя проблема - швидке зношування змінних свердел. Оскільки перфоратор застосовується до твердих матеріалів (таких, як бетон, цегла тощо), то потрібно подбати про набір змінних насадок.

Також варто враховувати проблему неналежного зберігання перфоратора, що часто є причиною його поломки. Після закінчення роботи інструмент потрібно покласти в захисний кейс (який йде в комплекті) та зберігати в місцях із низьким рівнем вологи. В іншому випадку - внутрішні деталі піддаватимуться корозії.

Висновки

Нині на ринку електроінструмента компанії пропонують низку моделей перфораторів за вагою та сферою використання - від побутових до професійних. Світовими лідерами з виробництва перфораторів вважаються Bosch, DeWALT, BLACK&DECKER, Stanley та інші. Однак не завжди рішення вибрати перфоратор від відомого бренда - це запорука купівлі ідеального інструмента.

Слід зазначити, що до вибору перфоратора потрібно підходити вкрай відповідально. Даний інструмент різниться своїми технічними характеристиками залежно від сфери використання. Тому варто зважити всі можливі сценарії, за яких може знадобитися перфоратор. Якщо йдеться про побутові нетривалі роботи з ремонту, то можна обмежитися простими непрофесійними моделями. Якщо ж це все-таки роботи, які вимагають покращених показників продуктивності інструмента, зверніть увагу на середні чи важкі перфоратори.

12.01.2023 16:51:35
0
83

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!