Тример - садовий інструмент для скошування рослин вздовж тротуарів, клумб і будівель. Також він використовується на ділянках з великою кількістю ям або в місцях, де незручно застосовувати звичайну газонокосарку. Завдяки компактному розміру та невеликій вазі тример популярний не тільки серед комунальників, але й активно використовується дачниками для облагородження приватної території.
Існує декілька різновидів тримерів - акумуляторні, бензинові та електричні. Який краще вибрати тример для трави? Що потрібно знати для цього? Які важливі параметри потрібно врахувати? Читайте далі в статті.
Види тримерів для трави: який краще вибрати?
Основним параметром поділу тримерів на види є тип живлення. Відповідно до цього обладнання буває з акумулятором, електричним або бензиновим двигуном.
Електричні тримери
Обладнані електромотором, який живиться від мережі 220 В. Обмежені довжиною кабеля або подовжувача, тому можуть використовуватися тільки поблизу джерела електроенергії. Електричні тримери вважаються екологічно безпечними, адже в роботі не продукують вихлопних газів. Не потребують додаткового технічного обслуговування двигуна.
Переваги:
- Відсутні вихлопи під час експлуатації;
- Помірно тиха робота (до 85 дБ);
- Не потрібно слідкувати за рівнем заряду акумулятора або кількістю палива в баці;
- Просте використання та обслуговування;
- Вага тримера - до 5 кг.
Недоліки:
- Обмеженість у пересуванні;
- Не можна використовувати в місцях з підвищеною вологістю;
- Потрібно слідкувати за кабелем, щоб випадкового його не пошкодити під час роботи.
Акумуляторні тримери
Функціонують на знімному акумуляторі. Під час роботи оператор повинен слідкувати за рівнем заряду тримера для вчасної зупинки обладнання. Середній час експлуатації тримера на одному заряді - 30 хвилин. Тому акумуляторні тримери використовуються для нетривалих робіт у саду або присадибній ділянці. Однак для забезпечення тривалої роботи бездротового тримера можна підключити іншу додаткову батарею, доки розряджений акумулятор буде заряджатися. Процес заряджання акумулятора займає не більше години.
Зверніть увагу: здебільшого знімний акумулятор є універсальним джерелом живлення, оскільки здатний працювати в різній акумуляторній техніці.
Переваги:
- Необмежені в пересуванні довжиною кабеля;
- Вага до 4 кг дозволяє тримати обладнання з незначним навантаженням на руки оператора;
- Низький рівень вібрації та шуму (до 80 дБ), відсутні вихлопи.
Недоліки:
- Здебільшого час роботи на одному акумуляторі не перевищує 30 хвилин;
- Використовуються лише для косіння високої трави.
Бензинові тримери
Обладнані 2- або 4-тактними двигунами внутрішнього згоряння і мають баки для пального та мастила, наявність яких робить тримери важчими і більш габаритними. Шумніші під час роботи, ніж електричні або акумуляторні. Для тривалого функціонування обладнання потрібно регулярно проводити його технічне обслуговування: наприклад, заміну мастила та фільтрів тощо. Бензинові тримери використовуються для косіння сухостою, густої трави, рідше - чагарників, адже їхньої потужності вистачає для інтенсивних робіт.
Переваги:
- Призначені для використання в побуті або професійній діяльності;
- Висока потужність (понад 1000 Вт);
- Використовуються для складних завдань;
- Здатні працювати на високих обертах;
- Функціонують тривалий час без потреби на зупинку.
Недоліки:
- Потрібно регулярно обслуговувати двигун та слідкувати за його станом;
- Виділяють вихлопні гази, мають порівняно високий рівень шуму (понад 90 дБ);
- Більша вага.
Як вибрати тример для трави: основні характеристики
Потужність. Обладнання поділяється на малопотужне, середньопотужне та високопотужне. Залежно від потужності тримери можуть виконувати роботу на різних за площею ділянках. Щоб визначитися з потужністю тримера, потрібно проаналізувати частоту використання обладнання, час експлуатації, складність роботи. Наприклад, якщо планується використовувати тример раз у місяць для косіння газону поблизу дому, то варто вибирати малопотужне обладнання.
Використання тримерів з різною потужністю
|
Частота використання |
Приклад використання |
Малопотужні (до 700 Вт або 12 В) |
Нерегулярна експлуатація або використання на невеликій території |
Газон на присадибній території |
Середньопотужні (від 700 до 1000 Вт) |
Регулярні роботи на невеликій території |
Густа трава в саду або поблизу узбіч |
Високопотужні (від 1000 Вт або понад 14 В) |
Інтенсивна експлуатація на великій за площею території |
Густа трава, бур`ян, сухостій в саду
|
Ріжучий елемент. Косіння у тримері відбувається за допомогою волосіні або ножа. Найбільш популярним є обладнання зі шпулькою волосіні. Оскільки такий ріжучий елемент менш схильний до деформації. Однак може використовуватися тільки для косіння газону та потребує регулярної заміни.
Перевагою використання ножів для тримера є їхня практичність, адже вони здатні косити будь-який тип трави. Також ножі мають тривалий термін експлуатації, за умови дотримання всіх рекомендацій з використання.
Тип і діаметр волосіні. У тримерах використовується декілька типів волосіні з різним призначенням:
- Кругла волосінь - для косіння молодої трави, застосовується в малопотужних моделях, вважається найбільш універсальною;
- Квадратна волосінь - для високої та сухої трави, застосовується в середньопотужних тримерах;
- Зіркоподібна волосінь - для сухої трави, чагарників.
Діаметр волосіні для тримера знаходиться в межах від 1,3 до 3,3 мм.
- 1,3 і 1,6 мм використовуються в малопотужних моделях (до 700 Вт);
- 2,0, 2,4 і 2,7 мм - у середньопотужніх тримерах (до 1400 Вт);
- 3,0 і 3,3 мм - у професійному обладнанні з високою потужністю.
Ширина зрізу. Цей показник характеризує ширину зрізу трави за один прохід тримера. Для тримерів ширина зрізу становить 20-42 см.
Кількість обертів. При увімкненні обладнання двигун запускає роботу валу, що зі свого боку починає швидко обертати ножі або шпулю з волосінню. Кількість обертів напряму залежить від потужності двигуна. У потужних моделях цей показник може досягти 12 тис. об/хв, у простіших тримерах - 3-4 тис. об/хв. Для використання на дачі достатньо обладнання до 5 тис. об/хв.
Вага. Для тривалої експлуатації тример повинен бути легким і зручним у використанні. Здебільшого вага такого ручного інструменту не перевищує 7-8 кг і залежить від типу живлення:
- найлегші моделі (до 3 кг) - акумуляторні тримери;
- до 5 кг - мережеве обладнання;
- до 8 кг - тримери з бензиновим двигуном.
Окремо варто розглянути особливості вибору технічних параметрів бензинового, електричного та акумуляторного тримера.
Тип акумулятора і його ємність. Важливим параметром акумулятора є його ємність (вимірюється в А*г). Чим більша вона - тим довше може експлуатуватися техніка на одному заряді.
Зверніть увагу: 1 А*г дорівнює приблизно 15 хвилинам роботи акумулятора.
Більшість батарей, які використовуються в акумуляторних тримерах, є літій-іонними. Такі батареї не мають ефекту пам`яті та майже не саморозряджаються під час простою.
Об`єм паливного бака. Час роботи бензинового тримера залежить від об`єму бака. Відповідно - сфера використання обладнання з різним об`ємом відрізняється. Для домашніх робіт може вистачити бака до 1 л.
Довжина кабелю. Пересування територією електричних тримерів обмежене довжиною кабелю. У середньому - це 2-5 метрів. Якщо потрібна більша довжина, то використовується подовжувач.
Порівняльна таблиця технічних характеристик тримерів різного призначення
|
Потужність |
Ширина зрізу |
Кількість обертів |
Діаметр волосіні |
Вага
|
Тример для побутового використання |
до 700 Вт |
20-26 см |
до 5 тис. об/хв |
1,3 мм
2,0 мм
|
до 5 кг |
Тример для складних завдань у побуті |
до 1000 Вт |
26-30 см |
до 8 тис. об/хв |
2,0 мм
2,4 мм
2,7 мм
|
до 6 кг |
Тример для інтенсивних робіт у професійній діяльності |
понад 1000 Вт |
30-42 см |
до 12 тис. об/хв |
3,0 мм
3,3 мм
|
до 8 кг |
Додаткові особливості тримерів: на що також звернути увагу при виборі обладнання?
Крім урахування основних технічних параметрів тримерів, варто дати відповіді на важливі для комфортної експлуатації запитання.
- Форма рукоятки: яка рукоятка буде найбільш зручною для використання?
D- та О-подібна рукоятка - закручена рукоятка закритого типу, для тримання якої оператор ставить руку на неї зверху. Зручні для використання в малопотужних моделях, застосовуються для акуратної та точної роботи поблизу клумб або узбіч.
Т- та J-подібна рукоятка використовується у важких тримерах для інтенсивної роботи. Такі рукоятки візуально схожі на кермо велосипеда.
- Тип штанги: краще вибрати пряму або вигнуту штангу?
Пряма штанга використовується для косіння трави будь-якого типу, а також - для роботи з чагарниками. Вигнута - тільки для газону у важкодоступних місцях (поблизу дерев, під лавкою тощо).
- Подача волосіні: яка система подачі більш ефективна?
Існує декілька способів подачі волосіні - ручна, напівавтоматична, автоматична. Ручна подача потребує зупинки обладнання для подовження волосіні самим оператором. Напівавтоматична здійснюється за допомогою натискання спеціальної кнопки на тримері. Автоматична відбувається безпосередньо технікою без участі людини.
- Рівень шуму: наскільки безшумним має бути тример?
Рівень шуму залежить від виду двигуна тримера. Зокрема, бензинове обладнання шумніше, ніж акумуляторне або електричне. Тому при роботі з ним важливо подбати про засоби індивідуального захисту органів слуху.
- Комплектація: що повинно бути в базовій комплектації обладнання?
Обов`язково потрібно ознайомитися з початковим набором комплектуючих і аксесуарів до тримера. Це може бути акумулятор і зарядний пристрій, ніж, шпулька з волосінню, шестигранний ключ, косильна головка, ремінь тощо. Від цього залежить, чи потрібно буде окремо докуповувати елементи оснащення до тримера.
Висновки
Отже, який вибрати тример для трави - бензиновий, електричний або акумуляторний? Насамперед при виборі тримера важливо розуміти, для яких робіт він використовуватиметься. Купити бензинове обладнання варто для інтенсивних робіт з косіння густої трави або чагарників на великій ділянці, акумуляторні та електричні - для побутового використання і нерегулярної експлуатації. Якщо ж тримера недостатньо для виконання цих робіт, то окремо варто купити додаткове садове обладнання (наприклад, кущоріз або мотокосу).
Крім того, перед покупкою неодмінно потрібно ознайомитися з технічними характеристиками тримера, що впливатимуть на ефективність роботи. Зокрема, йдеться про потужність, тип ріжучого елемента, вагу тощо. А також слід звернути увагу на будову обладнання, його особливості функціонування. Адже ці чинники можуть бути вирішальними у забезпеченні результативного косіння.