Яка різниця між ударним дрилем і перфоратором?

Цілком поширеною практикою під час домашнього ремонту чи будівництва є заміна одних інструментів іншими, які не призначені до конкретних цілей. Використання в невластивих для обладнання умовах може стати причиною псування інструменту. А також вартувати коштів і часу на перероблення негативних наслідків такої експлуатації. Так, у побуті майстри замінюють ударний дриль на перфоратор чи навпаки. Вважаючи, що вони виконують ідентичні функції та можуть використовуватися для однакових завдань. Але чи справді можна працювати дрилем замість перфоратора та яка різниця між ними?

Ударний дриль: принцип роботи, особливості робочого механізму

В основі роботи ударного дриля - храповий ударний механізм. При функціонуванні обладнання створюється поступальний рух на осі вихідного вала з патроном. Під час обертання вал двигуна починає взаємодіяти з двома робочими храповиками. Один з яких з’єднується з корпусом, інший - з обертальним патроном. Вони у свою чергу починають відштовхуватися один від одного. Даний удар передається на свердло, яке починає активно довбати поверхню матеріалу.

Перфоратор: принцип роботи, особливості робочого механізму

Перфоратор працює на основі пневматичного механізму, який може реалізовуватися у двох варіаціях:

  • Для прямих перфораторів (з горизонтальним розташуванням двигуна) у вигляді роботи хитного (у народі - «п’яного») підшипника;

  • Для бочкових (з вертикальним розташуванням) - кривошипно-шатунного механізму.

Хитний підшипник у прямих перфораторах починає рухатися під впливом коливального руху, який створюється двигуном. Підшипник приводить в рух поршень, який у свою чергу б’є таран, а той - бойок. Бойок передає удар робочому елементу, який прикріплений в патроні.

Принцип роботи у бочкових перфораторах майже не відрізняється. Ударна сила створюється за рахунок руху поршня, який закріплюється до шатуна на шестерні. Під час роботи двигуна шатун починає швидко обертатися, що дозволяє в рази пришвидшити роботу поршня.

Різниця між ударним дрилем і перфоратором - на що звернути увагу під час вибору?

Порівнювати інструменти за технічними характеристиками (потужністю, силою удару, кількістю обертів тощо) не зовсім доцільно. Оскільки ударний дриль і перфоратор мають різне призначення та використовуються винятково для своїх цілей. Вони можуть бути в наборі інструментів майстрів, як окремі невзаємозамінні одиниці. Тим паче, між ними є конструктивні відмінності, які потрібно враховувати під час вибору інструменту відповідно до власних потреб.

Перша відмінність перфоратора і ударного дриля - це принцип роботи обладнання. Перфоратор може працювати за допомогою хиткого підшипника або кривошипно-шатунного механізму, а ударний дриль - завдяки роботі храповиків. 

Через відносно «просту» конструкцію дриль має меншу сферу використання. Це продиктовано обмеженістю режимів роботи. Якщо перфоратор може працювати у трьох режимах - довбання, свердління та свердління з ударом, то ударний дриль - тільки у свердлінні без удару чи з ним. Оскільки основне призначення дрилі - це свердління (довбання - допоміжна функція), то це цілком закономірне явище. У цьому полягає і друга відмінність перфоратора від дриля.

Третя відмінність - призначення інструментів впливає на кількість робочих елементів, які можуть кріпитись в патрон. В ударний дриль кріпляться свердла або біти (для закручування метизів). Пояснюється це тим, що головне призначення дрилі все таки свердління, а не довбання. Натомість перфоратори мають ширший діапазон робочих елементів - це і свердла, і бури, зубила, піки, коронки, штробери. Їх обирають згідно з роботою, яку потрібно виконати. 

Четверта відмінність ударного дриля від перфоратора полягає в різниці між патронами інструментів. У дрилях використовуються кулачкові (затискні) патрони. Для них важливо подбати про біти та свердла з хвостовиками певного розміру. Перфоратори оснащуються швидкозатискними патронами типу SDS-Plus (для малоінтенсивних робіт) або SDS-Max (для важких завдань із довбання та свердління).

П’ята відмінність - у роботі з дрилем потрібно докладати значні зусилля під час свердління з ударом. Ніби «натискаючи» на інструмент, вдається домогтися швидшого буріння. Це необхідна умова довбання, без якої неможливо просвердлити міцні матеріали. На відміну від дриля, докладаючи додаткових зусиль під час роботи з перфоратором, можна навпаки пошкодити інструмент.

Порівняльна таблиця ударного дриля і перфоратора
 

  Ударний дриль Перфоратор
Режими роботи
  • Свердління без удару

  • Свердління з ударом

  • Долбление

  • Сверление

  • Сверление с ударом

Робочі елементи, що прикріплюються в аппарат Свердла, біти Свердла, бури, зубила, коронки, штробери та ін.
Патрон Кулачковий (затискний) Швидкозатискний або шестигранний
Призначення Свердління (основне), довбання (допоміжне) Довбання (основнне), свердління (допоміжне)
Спосфб формування удару Оператору потрібно докладати додаткові зусилля Не потребує тиску на інструмент
Основа механизму роботи Механика (переважно) Пневматика (переважно)
Механизм роботи Храповой ударний механізм
  • За допомогою хиткого підшипника

  • Кривошипно-шатунний механізм

Дриль ударний чи перфоратор?

Вибір між перфоратором і ударним дрилем залежить від сфери застосування обладнання. Існує низка завдань, у яких рентабельно та зручно використовувати саме той чи інший інструмент.

  • Коли знадобиться ударний дриль?

  1. Для свердління отворів в дереві, металі, пластику тощо. У роботі з більш міцними матеріалами (наприклад, цеглою) вмикається режим свердління з ударом для полегшення процесу.  

  2. Під час закручування / відкручування метизів (саморізів, шурупів тощо). Перфоратори для даного завдання не годяться, оскільки вони надто важкі та габаритні. Ударної функції інструменту для кріплення не потрібно.

  3. За потреби нерегулярного буріння невеликих масштабів. Використання дрилі під час високоінтенсивних робіт може призвести до виходу з ладу інструмента.

  • Коли знадобиться перфоратор?

  1. Для інтенсивних демонтажних чи ремонтних робіт (видалення плитки, кахлю тощо). Спеціальні насадки дозволяють швидко виконувати завдання без додаткового обладнання. Крім того, технічні особливості перфоратора підлаштовані до тривалих робіт без зупинки.

  2. Штроблення стін під проводку чи прокладання труб. З даними завданнями ніяка модель дриля не впорається.

  3. У разі свердління отворів у міцних матеріалах. Велика кількість насадок дає змогу домогтися отворів різних діаметрів.

Висновок

Отже, перфоратор і ударний дриль не можуть ототожнюватися на практиці та використовуватися як замінники один одному. У кожного інструмента своє призначення та сфера використання, які диктують конструктивні та технічні особливості.

Відповідаючи на популярне запитання «що ж таки краще?», зазначимо: перед покупкою потрібно врахувати цілі використання та тривалість робіт. Ударний дриль застосовується для нерегулярних робіт зі свердління «м’яких» матеріалів (дерево, пластик, метал), закручування метизів. Перфоратор стане у нагоді під час демонтажних робіт або свердління твердих матеріалів (цегли, бетону тощо).

Враховуючи особливості кожного інструмента, вам вдасться підібрати найкращий варіант для покупки.

 

03.02.2023 15:36:31
0
235

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!