Яке мастило заливати в дизельний генератор?

Тривала робота дизель генератора залежить від регулярного обслуговування обладнання. Одним із важливих заходів з підтримки належного стану є перевірка рівня мастила та, за необхідності, його заміна. Даний етап повинен проводитися часто та з дотриманням основних правил і рекомендацій. Однак перед початком проведення планових замін, варто з'ясувати, яке мастило заливається в дизельний генератор та його особливості. Адже далеко не всі марки мастила можуть заливатися в техніку.

Причини підбору спеціального мастила для дизельних генераторів

Використання спеціального мастила, призначеного винятково для дизельних двигунів, спричинено низкою особливостей в роботі агрегату:

  • На відміну від бензинових генераторів потужні дизельні установки викидають більше сажі та кіптяви, що частково залишаються в мастилі.

  • На високих обертах двигуна в мастилі утворюється нагар, шкідливий для роботи обладнання.

  • Процес старіння пришвидшується за рахунок збільшення тиску в камері згорання.

Також з часом мастило стає менш ефективним через зміну в'язкості. Це може призвести до більшого тертя та зносу компонентів двигуна. Тому мастило для дизельних двигунів характеризується наявністю великої кількості присадок, які допомагають частково розщеплювати шкідливі відкладення.

Як вибрати мастило для дизельного генератора

Шукаючи відповідь в інтернеті на запитання «яке мастило заливати в електрогенератор?», можна знайти купу суперечливої інформації. Вона може не відповідати дійсності та бути згубною для вашого генератора. Використання неправильного масла може призвести до тертя або перегріву двигуна та деталей усередині установки. Рекомендується купувати мастило, що вказано в інструкції з експлуатації. Іноді виробники поряд з маркою мастила зазначають про можливість обрати схожі за технічними характеристиками замінники. Але, перш ніж шукати варіації рекомендованого мастила, потрібно розібратися в його особливостях і параметрах.

Клас мастила

 Існує три базові класифікації моторного мастила:

 SAE характеризує рідину за в’язкісно-температурною властивістю. За даною класифікацією кожне мастило працює в своєму температурному діапазоні. Функціонуючи за певної температури, рідина має хорошу в’язкість для нормальної роботи обладнання.

API визначає якість мастила. Для бензинових двигунів підходить рідина, у якої перша буква маркування - S, для дизельних - С. Наступна буква означає якість мастила. Зазначимо: чим вона далі від початку алфавіту - тим краще. Цифра, яка стоїть після сполучення букв, означає вид двигуна. Наприклад: 2 - це мастило для двотактного, 4 - для чотирьохтактного.

Розберемо на прикладі:

Маркування API CF-4 означає, що мастило підходить для дизельного генератора (буква С), має високу якість (буква F) та підходить для чотирьохтактних двигунів (цифра 4).

ACEA - рідко використовується, адже для цього потрібно знати конструкцію двигуна. Класифікація виділяє три підтипи мастил:

  • A1/B1, A3/B3, A3/B4, A5/B5 - для дизельних чи бензинових двигунів легкових автомобілів (проста конструкція мотора);

  • C1, C2, C3, C4 - для дизельних чи бензинових двигунів легкових автомобілів з системою очищення;

  • E4, E6, E7, E9 - для дизельних двигунів вантажівок (складна конструкція мотора).

Зазвичай на банці чи каністрі мастила позначають рекомендований клас рідини одразу за трьома класифікаціями. Як приклад: SAE 10W-40 SL/CF B4.

В’язкість мастила

Це важливий параметр, який означає рівень опору мастила за різних температур. Розділяють мастило на три категорії:

  • Зимове - рідина з невеликою в’язкістю, що забезпечує надійне змащування за низьких температур. Поряд з цифрою прописується буква W (winter - зима). Класів в’язкості мастил для низьких температур є шість: 0W, 5W, 10W, 15W, 20W і 25W.  

Для підбору необхідного мастила потрібно: до цифри -35 (варто її запам’ятати як універсальну) додати число, яке стоїть перед буквою W. Тобто мастило типу 15W-40 можна використовувати за температури -20 градусів (-35 + 15 = - 20).

  • Літнє - мастило з високою в’язкістю. Має п’ять класів: 20, 30 40, 50 і 60 (застосовується рідко). Цифра означає  максимальну температуру, за якої може використовуватися мастило.

Всесезонне - сполучає властивості літнього та зимового мастил. Вважається універсальним і зручним, адже не потрібно дбати окремо про наявність зимового мастила для низьких температур і літнього для високих.

Вид мастила Температурний дыапазон Маркування
Літнє

-20 …+35 °С

-20 …+45 °С

-15 …+35 °С

15W30

15W40, 20W40

20W30

Зимове

-40…+20 °С

-40…+35 °С

-40…+45 °С

-30…+20 °С

-30…+35 °С

-30…+45 °С

0W30

0W40

0W50

5W30

5W40

5W50

Універсальне

-25…+30 °С

-25…+35 °С

-25…+45 °С

10W30

10W40

10W50

На в’язкість впливають рівень забруднення мастила, вік двигуна, тривалість роботи тощо.

Склад мастила

Багатьох покупців установок турбує питання щодо того, яке мастило в дизельний генератор дасть максимум ефективності. Хороше мастило для генератора дизельного повинне містити спеціальні присадки, які будуть нейтралізувати кислоти, що утворюються при згорянні, та захищатиме двигун від корозії та забруднення. За складом поділяються на мінеральні, синтетичні та напівсинтетичні. Мінеральне - мастило з натуральним складом і мінімальною кількістю присадок, не рекомендовано використовувати за низьких температур. Синтетичне - штучно створене мастило з великою кількістю присадок, може використовувати при мінусовій температурі. Напівсинтетичне - поєднання двох попередніх видів мастил, може працювати за будь-якої температури, найбільш універсальний варіант для вибору.

Інтервал заміни мастила в дизельному генераторі

Для тривалої експлуатації генераторних установок потрібно регулярно проводити технічне обслуговування. Одним із обов’язкових заходів має стати перевірка рівня мастила. Її проводять перед початком роботи, і у разі недостачі потрібного рівня доливають.

Коли потрібно міняти мастило в генераторі:

  • Перша заміна відбувається протягом 5 годин роботи після його першого запуску. У цей час рухомі деталі труться між собою і утворюють металічний порошок, що забруднює мастило.
  • Наступну заміну потрібно проводити кожні 50-100 годин роботи залежно від марки, моделі, об’єму двигуна та типу мастила. Загальні рекомендації з частоти заміни завжди варто перевіряти в інструкції з експлуатації.

Використовуючи генератор, час від часу стежте за рівнем мастила. Воно повинне бути в межах позначок max і min.

Особливості заміни мастила в дизельному генераторі

  • При заміні мастила в дизельгенераторі потрібно дотримуватись елементарних правил безпеки:
  • Не перевіряти рівень мастила та не доливати його в генератор, який у даний момент працює.
  • Уникати потрапляння рідини на шкіру чи очі.
  • Варто пам’ятати, що при заміні категорично заборонено змішувати різні мастила. Адже кожне з них має свою унікальну рецептуру з визначеною кількістю присадок. Отримана шляхом змішування суміш може скоротити захисні властивості рідини та термін служби двигуна.

Процедура заміни мастила в дизельному генераторі

  1. Якщо генератор перед заміною мастила не працював, то потрібно розігріти його до робочої температури. Якщо ж навпаки - працював без перерви протягом тривалого періоду, слід дати йому трохи охолонути.

  2. Відкрутити пробку зливу мастила (за необхідності потрібно її попередньо очистити від бруду).

  3. У підготовлену заздалегідь ємність злити старе мастило.

  4. Закрутити пробку зливу назад.

  5. Налити нове мастило. Кількість необхідної рідини варто подивитися в інструкції з експлуатації.

  6. Запустити генератор на холостому режимі, аби залите мастило розподілились у двигуні.

  7. Вимкнути генератор і перевірити знову рівень мастила. Рідина не повинна опускатися нижче позначки min.

Зверніть увагу: час від часу при заміні мастила в генераторі також доцільно проводити обслуговування масляного фільтра.

За умови дотримання усіх рекомендацій з вибору мастила та правильної його заміни, вдасться пролонгувати термін експлуатації дизельного генератора.

 

03.02.2023 13:16:18
0
286

Коментарі:

Увага: HTML символи заборонені!