Частина 2.
Як уже сказано в попередній частині статті, одна з основних якостей генератора - це його здатність генерувати стабільну напругу. На здатність генерувати мініелектростанцією постійного струму впливає здатність двигуна генератора підтримувати постійні обертів при змінних загрузках. Нормальним вважається здатність двигуна давати 3000 оборотів в хвилину. Для підвищення якості електроенергії існують стабілізатори або автоматичні регулятори напруги. Суть їх використання полягає в тому, що вони запобігають моменти сплеску і падіння напруги. При падінні напрузі, світло в кімнаті, наприклад, ставати тьмяним, техніки не вистачає ресурсу для нормального функціонування., А при її надлишку вона може вийти з ладу, що природно не бажано. Іншими словами наявність цієї додаткової опції при покупці генератора дуже важливо. Якщо напруга в надлишку, наприклад, то в цьому випадку скорочується життєвий цикл самого генератора.
Клас захисту генератора має значення, так як безпосередньо впливає на його безпеку і здатність протистояти зовнішнім факторам. Ступінь захисту генератора визначається двома буквами «ip» і двома цифрами. Все це зазначено на етикетці виробу або інструкції використання. Найвищим класом захисту вважаються генератори зі значенням ip54 для асинхронних і ip24 для синхронних.
Бензинові генератори і дизельні генератори можуть бути однофазними і трифазними.
Однофазні генератори зазвичай з номінальною напругою до 6 кВт. Це генератори, які використовують в домашніх так би мовити умовах. Вони виробляють струм напругою 220В і 50Гц. До таких генераторів можна підключати тільки такі ж однофазні прилади. Трифазні генератори здатні генерувати струм напругою 380 В. До них можна підключати як прилади з споживання 380 Вт так і 220 Вт. В основному трифазні електрогенератори використовують в промислових цілях.
На відміну від однофазних, де просто підрахувати споживану потужність шляхом підсумовування всіх своїх споживачів з урахуванням напруги для пуску, то в трьох фазних все інакше. При їх використанні необхідно дотримуватися умови рівності потужності споживачів, що розташовані на різних фазах. Для нормальної роботи різниця між потужністю споживачів не повинна перевищувати 25%. У той же час при підключенні однофазних споживачів виникає проблема з перегином фаз. Іншими словами в таких випадках споживана потужність однофазного напруги не повинна перевищувати 1/3 від номінальної трифазної вихідної потужності генератора. Для простоти, напишу так, для підключення трехкіловатного однофазного приладу необхідне дизельний генератор потужністю 9 кВт. При використанні декількох однофазних приладів різниця не повинна перевищувати 1/3 від перекосу фаз. Ця величина є ознакою того, що електрогенератор високого класу. У електрогенераторах нижчого класу цей параметр менше. Прохання враховувати це при покупці.
Вихідна потужність від генератора цікавить покупців найбільше. Тут є певні нюанси, які важливі. Всі виробники пишуть в своїх інструкціях по експлуатації то, що потужність генератора така-то. Але треба врахувати, що вони в основному пишуть максимальну потужність, яку генератор здатний зробити нетривалий час.
На практиці, наприклад для освітлення дачі на 3 лампочки, роботи телевізора і холодильника цілком вистачить електрогенератора потужністю 2 кВт. Власнику великого будинку, де часто трапляються перебої з електроенергією для того щоб забезпечити функціонування всього будинку не обходимо генератор потужністю від 10 кВт і вище. Будівельнику, який користується дрилем, болгаркою і бетономішалкою не обходимо потужності в межах 6 кВт.
При виборі електрогенератора виникає також питання, який краще бензиновий або дизельний. В принципі для застосування в побуті особливого значення немає. Але, при постійному використанні генератора з потужністю від 10 кВт і вище найбільше придатні дизельні генератори. Вони вважаються більш надійними в використанні.
За способом запуску електрогенератора, вони бувають з ручним заводом і з електростартером. У першому випадку необхідно потягнути за шнур, або повернути рукоятку, у другому випадку не обходимо провернути ключ або просто натиснути кнопку. Генератори з електростартером в залежності від виду конструкції і марки можуть запускатися дистанційно за допомогою пульта. Їх запуск також може здійснюватися автоматично, коли пропадає основна напруга, що робить їх більш функціональними. Наприклад, такі генератори стоять на багатьох АЗС і підприємствах, де виробничий цикл дуже важливий.
В Україні, як в приватному, так і промисловому чи комерційному секторі, широко використовуються такі генератори як FOGO, VULKAN та AGT
Який же генератор обрати бензиновий або ж дизельний, безумовно, вибирати вам.
Зупинимося ще раз на важливих аспектах їх роботи. Ще раз нагадаю, що максимальна потужність - це потужність, яку генератор здатний зробити в дуже короткий проміжок часу. Зазвичай цей відрізок часу становить 20-30 хвилин. Далі спрацьовує захист і генератор відключається. Наприклад, у вас генератор з максимальною потужністю 1,5 Квт, а номінальна потужність 1,3 Квт. Це означає, що в межах до 1,3 Квт генератор може працювати в постійно, а в межах 1,3-1,5 потужності тільки обмежений час, тобто 20-30 хвилин.
Незалежно від того який генератор, бензиновий або дизельний все вони чутливі до зустрічного напрузі. Наприклад, коли ви під'єднали його до загальноміської проводці при відсутньому напрузі, а через деякий час напруга з'явилося - це призведе до того, що ваш електрогенератор вийде з ладу або кажучи простою мовою згорить. Цього ні в якому разі допускати не можна. Така поломка не є гарантійною і вам пройдеться проводити ремонт за свій рахунок. Не слід підключати електрогенератор до загальноміської мережі. Необхідно підключати кабель виходу безпосередньо до генератора або ж встановлювати спеціальний рубильник на мережі.
Для дизельного генератора не властиво працювати на холостих обертах. По- цьому для запобігання виходу його з ладу необхідно уесть той факт, що за 100 мотогодин його роботи - 100% напруга не повинна перевищувати 2-х годин. Ознаки перевантаження дизельного генератора є ознаки перегріву, кіптяви, зниження потужності.
За способом застосування генератори бувають постійні і резервні. Постійні генератори є основним і єдиним джерелом електроенергії. До їхнього вибору варто підійти особливо уважно. Резервні електрогенератори - це ті, які в основному і стоять у багатьох користувачів. Вони є свого роду страховкою на випадок відключення світла.
Як вже написано вище, дуже важливо знати споживану потужність від генератора різного роду приладами, які планується до нього підключати. Запас потужності повинен бути присутнім завжди.
Купуючи генератор, враховуйте всякі можливості додаткових навантажень які можуть виникати, наприклад такі як температура зовнішнього середовища. У зимову пору року вимоги до палива, особливо дизельного вище.

Дизельні генератори чутливі як до підвищених навантажень так і до знижених. Не рекомендується використання дизельної міні-електростанції на рівні споживання нижче 25% від її номінальної потужності. Оптимальним вважається навантаження 35-75%; від номіналу.
При роботі електрогенератора важлива його охолоджувальна система. Охолодження здійснюється за допомогою потоків повітря або за допомогою рідини. Охолодження повітряними потоками дизельного генератора, наприклад, збільшує його галасливість, а охолодження антифризом навпаки робить його роботу щодо тихої. Застосування рідинного охолоджувача дозволяє електрогенератори працювати в більш широкому діапазоні температур двигуна.
Застосування захисних шумоуменьшающіх кожухів в генераторі, якщо він буде встановлений на відкритій місцевості недоцільно. Інша справа, корду генератор буде встановлений в приміщенні, то в цьому випадку бажано наявність такої опції. Рівень шуму згідно стандартів, не повинен перевищувати 82дБ. Наявність кожуха може знизити рівень шуму наполовину.
Вимоги до установки генератора в залежності від мети застосування різні. Побутовий електрогенератор можна поставити просто на вулиці, і йому не потрібні ніякі особливі умови. Інша справа якщо це промислові генератори. Там вимоги інші.
Єдине, що не обходимо врахувати те, щоб на його роботу не впливали атмосферні явища. Чи не потрапляла вода. Всі генератори мають вихлопні гази, цей фактор також важливий для вибору місця установки. Пам'ятайте, що шум, що виходить від вашого генератора де повинен нікому заважати.
Перед покупкою електрогенератора підсумуйте всі можливі підключення за максимальним значенням, яке вказано на інструкції або безпосередньо на приладах. Особливу увагу віддайте таких приладів як холодильник, пральна машина, плита і тд. Спочатку починайте підсумовувати з найбільш споживаних електроприладів, а далі додавайте всі інші. При підсумовуванні враховуйте факт одночасного підключення всіх приладів. Намагайтеся цього не допускати. Спочатку включайте прилади більш потужні.
Сучасні торговельні підприємства, які реалізують електрогенератори, мають в своєму штаті спеціально навчених співробітників, які професійно допоможуть вам визначитися з вибором. Головне в цьому питанні чітко відповідати на поставлені фахівцем питання.
Пам'ятайте, що довговічність електрогенераторів і працездатність підключаються до них проборов залежать від вашого відповідального до цього питання стосовно. Якщо генератор розрахований на вироблення 2 Квт електроенергії, то 2,5 або 3 він генерувати нездатний.
Перейти до прочитання 1 частини статті про генератори